Gezi Rehberi

Zeyne Türbesi | Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Zeyne Türbesi olarak bilinen Şeyh Ali Semerkandi Türbesi, Beylikler dönemi eseri olup, Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Zeyne Kasabasındadır.

Zeyne Türbesi olarak bilinen Şeyh Ali Semerkandi Türbesi, Beylikler dönemi eseri olup, Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Zeyne Kasabasındadır. Mersin inanç turizmi açısından büyük önemi olan Zeyne Türbesi, geniş bir bahçe içerisinde inşa edilen, ahşap çatı örtülü ve ahşap direkli ana geçit kısmına zaman zaman mezar odalarına ilavesi ile meydana gelmiştir.

Bahçede mezarlar bulunmakta olup, Şeyh Ali Semerkandi Türbesi, bir külliye olması gereken yapı gruplarından günümüze gelen, Beylikler Dönemi’nde yapılan eserlerdendir.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

ZEYNE TÜRBESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Zeyne Türbesi, Gülnar‘dan Mut’a giderken, 26’ıncı kilometrede Zeyne (Sütlüce) kasabasında bulunmaktadır.

Adres: Zeyne, 33700 Gülnar/Mersin

ZEYNE TÜRBESİ HİKAYESİ – ŞEYH ALİ SEMERKANDİ

Ali Semerkandi ile ilgili efsane şu şekildedir; Çobanlık da yapmış olan Semerkandi, öğle sıcağında hayvanları susuzluktan yanmış vaziyette iken yoldan geçen bir Türkmen’in sert sözleri ile karşılaşır. Buna çok üzülen Semerkandi dua ederek elindeki sopasını kayaların ortasına vurur ve vurduğu yerden su fışkırır. Hayvanlarını sulayarak susuzluktan telef olmasını önler. Bu yer günümüzde mesire yeri olarak kullanılmaktadır. (Kaynak)

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.
Kaynak
kulturportali.gov.trmersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu