Gezi Rehberi

Yumuktepe Höyüğü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Yumuktepe Höyüğü, Mersin kent merkezinde bulunan ve arkeolojik açıdan oldukça büyük önemi olan bir yerleşim yeridir. Neolitik Çağ'dan bugüne kadar kesintisiz yerleşim izlerine ulaşılan Yumuktepe'de kazı çalışmaları 1937 yılında başlamış ve aralıklarla devam etmiştir.

Yumuktepe Höyüğü, Mersin kent merkezinde bulunan ve arkeolojik açıdan oldukça büyük önemi olan bir yerleşim yeridir. Neolitik Çağ’dan bugüne kadar kesintisiz yerleşim izlerine ulaşılan Yumuktepe’de kazı çalışmaları 1937 yılında başlamış ve aralıklarla devam etmiştir. Gelelim Yumuktepe Höyüğü nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ NEREDE?

Yumuktepe, Mersin’in Merkez ilçesi Toroslar’a bağlı Demirtaş mahallesi Soğuksu Caddesi’nde, Merkeze sadece 1 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Adres: Demirtaş, Soğuksu Cd. No:40, 33090 Toroslar/Mersin

Görsel Türk Hava Kurumu’ndan alınmıştır.

YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Yumuktepe, Mersin’in kent Merkezi’nde bulunmaktadır. Höyüğe gitmek için Merkez’den Demirtaş’a giden dolmuşlara ve belediye otobüsüne binebilir, özel aracınızla gidecekseniz aşağıdaki haritadan yardım alarak Yumuktepe‘ye kolayca ulaşabilirsiniz…

YUMUKTEPE GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Yumuktepe Höyüğü giriş ücreti bulunmamakta, antik yerleşimi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak kazı çalışmaları olduğu dönemlerde höyük ziyaretlere kapanmaktadır.

YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ HAKKINDA BİLGİLER

Yumuktepe Höyüğü, Mersin kent merkezinde bulunan ve arkeolojik açıdan oldukça büyük önemi olan bir yerleşim yeridir. Neolitik Çağ’dan bugüne kadar kesintisiz yerleşim izlerine ulaşılan Yumuktepe’de kazı çalışmaları 1937 yılında John Garstang ve ekibinin incelemeleri sonrası başlamış ve aralıklarla devam etmiştir.

Günümüzde höyük üzerinde teraslar açılarak ağaçlandırma çalışmaları yapılmış olup Müftü Deresi’nin zaman içerisindeki taşkınları ile de kazı alanları ve tabakaları yok eden tahribatlar meydana gelmiştir. Kazı çalışmaları sonucu Garstang’ın tespit ettiği 33 tabakanın gerçekte iki katı fazla olacağı öne sürülmüştür.

Görsel Wikipedia.com’dan alınmıştır.

Arkeobotanik analizler Akdeniz’de zeytinin ve incirin ana vatanının Yumuktepe olduğu, üzüm ise daha geç dönemde geldiği gibi önemli bulgular vermiştir. M.Ö. 7000’den itibaren ticaret yolları saptanarak imalat teknolojisindeki gelişme ortaya çıkarılmaya başlanmıştır. M.Ö. 5000’den itibaren ise höyük tepesinde surlarla kuşatılmış stadel, eteklerde ise evlerin teraslar üzerine yerleştirildiği görülmüştür.

Yumuktepe’nin Kalkolitik Dönem’den sonra çevresi surlarla kuşatılmıştır. Hitit İmparatorluk zamanında da güçlü duvarların yapıldığı anlaşılmıştır. Bu duvarlar İ.Ö. 1200 yıllarına kadar kenti korumuştur. Büyük bir yangınla kent son bulurken zengin kazı buluntuları günümüzde Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kaynak: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu