Gezi Rehberi

Uzuncaburç Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mersin ilinde antik dönemden kalan bir kent öreni olan Uzuncaburç günümüze gelen yapıları ile Mersin kültür turizmi açısından çok önemli bir yerdir...

Mersin ilinde antik dönemden kalan bir kent öreni olan Uzuncaburç günümüze gelen yapıları ile Mersin kültür turizmi açısından çok önemli bir yerdir. Gelelim Uzuncaburç Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

UZUNCABURÇ ANTİK KENTİNİN TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Uzuncaburç, o günkü adıyla Diokaesareia kenti, Seleukos döneminde Olba Devleti’nin parçası olarak tapınak merkeziydi. Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmesinin ardından M.S. 72 yılında kent Olba’dan ayrılarak ayrı bir kent haline getirilmiştir. (Olba’ya mesafesi yaklaşık 4 kilometredir.)

Hristiyanlık’ın kabulü sonrası helenistik tapınakların bir bölümü kilise haline getirilerek kent piskoposluk merkezi olurken bölgenin Araplar tarafından ele geçirilmesi sonucu Uzuncaburç terk edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise bölgenin yakınında yeni yerleşim yeri oluşturulurken, Helenistik kuleden esinlenilerek bölgeye Uzuncaburç adı verilmiştir. (Olba Antik Kenti yazısını okumak için tıklayın!)

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

UZUNCABURÇ ANTİK KENTİ YAPILARI

  • Tiyatro,
  • Helenistik Kule,
  • Tören Kapısı,
  • Zeus Tapınağı,
  • Şans Tapınağı,
  • Giriş Kapısı,
  • Anıt Mezar,
  • Nekropol Alanı

UZUNCABURÇ ANTİK KENTİ NEREDE?

Uzuncaburç, Silifke ilçe merkezine 30 km, Mersin kent merkezine ise 104 kilometre uzaklıkta, dağlık alanda bulunmaktadır. Uzuncaburç, Olba kentine ise yaklaşık 4 km uzaklıktadır.

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

UZUNCABURÇ ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez ile Silifke ilçe merkezi arası yaklaşık 97 km olup, araçla ulaşım yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Silifke’ye toplu ulaşım ile gitmek isteyenler Belediye otobüsü veya Silifke Koop’u tercih edebilir. Özel araçla antik kente gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yardım alabilir.

UZUNCABURÇ ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Müze statüsünde olan Uzuncaburç Antik Kenti giriş ücreti 10 TL‘dir. Uzuncaburç ziyaret saatleri ise, antik kent haftanın her günü ziyarete açık olup, yaz dönemi saat 08.00 – 20.00, kış dönemi ise 08.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebilecektir.

Görsel Silifke.bel.tr’den alınmıştır.
Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu