Gezi Rehberi

Türkistanlı Mencek Baba Türbesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır?

Türkistanlı Nakşibendi şeyhlerinden Abdullah Mencek, Anadolu'nun Türk İslam diyarına dönüşme sürecinde Türkmen aşiretleriyle beraber Tarsus'a gelmiştir...

Türkistanlı Nakşibendi şeyhlerinden Abdullah Mencek, Anadolu’nun Türk İslam diyarına dönüşme sürecinde Türkmen aşiretleriyle beraber Tarsus’a gelmiştir. Peki Türkistanlı Mencek Baba Türbesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır? İşte yanıtları…

TÜRKİSTANLI MENCEK BABA TÜRBESİ NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Türkistanlı Mencik Baba Türbesi, Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Cumhuriyet mahallesinde bulunmaktadır. Türbenin yakınlarında (yürüme mesafesinde) St. Paul Anıt Müzesi, Tarsus Kültür Merkezi ve Danyal Peygamber Kabri gibi diğer önemli kültürel yerler bulunmaktadır.

Mersin Merkez ile Tarsus ilçe merkezi arası 30 kilometre olup araçla yaklaşık 45-46 dakika sürmektedir. Mersin Otogarı’ndan Tarsus’a giden otobüslerle ilçeye gidebilir ve şehir içi dolmuşlarla Türkistanlı Mencik Baba Türbesi ‘ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçla türbeye gidecekler, aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

ABDULLAH MENCEK KİMDİR?

Abdullah Mencek, Anadolu’nun Türk İslam diyarına dönüşmesi sürecinde Türkistan’dan kendisine tabi Türkmen aşiretleriyle birlikte gelerek Tarsus’a yerleşen Nakşibendi şeyhlerindendir. Zaviye uzun bir dönem Türkistan ile Anadolu arasında irtibatı sağlayan bir ocak konumunda bulunmuştur. Zaviye çevresindeki mahalle, sevenleri tarafından kurulmuş ve tekke mahallesi olarak anılmaktadır. Abdullah Mencek‘in vefatından sonra zaviye yıkılıp harap olmuştur. Tarsus’un Tekke Mahallesi’nde bulunan türbe 1997 yılında Tarsus Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açılmıştır.

Görsel vr.mersin.bel.tr’den alınmıştır.

MENCEK BABA TÜRBESİ KİM TARAFINDAN YAPTIRILDI?

Osmanlı devlet arşivlerine Mencek Zaviyesi (Küçük Tekke) olarak kayıt edilen yapı, İmam Kuseyrizade Şeyh Abdullah Mencek tarafından yaptırılmıştır. Şeyh Abdullah Mencek’in vefatı sonrası harap hale gelen türbe 1997 yılında Tarsus Belediyesi tarafından çevre düzenlemesiyle ziyaretlere açık hale getirilmiştir.

Görsel vr.mersin.bel.tr’den alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu