Gezi Rehberi

Tokmar Kalesi, Silifke

Mersin'in Silifke ilçesinde, denize hakim bir konumda bulunan Tokmar Kalesi, 12'inci yüzyıldan günümüze gelmiştir.

Mersin’in Silifke ilçesinde, denize hakim bir konumda bulunan Tokmar Kalesi, 12’inci yüzyıldan günümüze gelmiştir. Tokmar Kalesi nerededir nasıl gidilir? adres yol tarifi ve diğer bilgiler şu şekilde…

TOKMAR KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Silifke’nin Akdere mahallesinde, denize hakim bir konumda inşa edilen Tokmar Kalesi‘nin güneyi yalçın bir kaya ile çevrili olup, kalenin kuzeyinde savunma burçları vardır. Kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de 12’inci yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Tokmar Kalesi görseli Silifke.bel.tr’den alınmıştır.

TOKMAR KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

  • Adres: Akdere, 33990 Silifke/Mersin

Tokmar Kalesi‘ne Silifke-Antalya karayolunun 22’inci kilometresinde kuzeye ayrılan 5 kilometrelik asfalt bir yolla ulaşılır. Kalenin yakınlarında Tokmar Cami bulunmaktadır.

Kalenin Silifke ilçe merkezine uzaklığı 30 kilometre olup araç yolculuğu 35 dakika civarında sürmektedir. Kalenin Mersin’in Merkez ilçesi Yenişehir’e uzaklığı ise yaklaşık 120 kilometre olup araç yolculuğu 2 saat civarı sürmektedir.

Tokmar Kalesi görseli Silifke.bel.tr’den alınmıştır.

Yazıda kullanılan fotoğraflar silifke.bel.tr‘den alınmıştır.

Kaynak
silifke.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu