Gezi Rehberi

Tisan Adası nerede? Tisan Koyu’nun denizi nasıldır?

Dünyanın en ilginç ve en güzel koylarından birisi olan Tisan Koyu ve Tisan Adası, Mersin'in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesinde bulunan saklı bir cennettir.

Dünyanın en ilginç ve en güzel koylarından birisi olan Tisan Koyu ve Tisan Adası, Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesinde bulunan saklı bir cennettir. Mersin’de denize girilecek yerler listelerinin ilk sırasında yer alan Tisan Adası nerede? Tisan Plajı ve kamp alanı giriş ücreti 2021 nedir? Tisan’ın denizi nasıldır? İşte merak edilenler…

TİSAN ADASI NEREDE?

Tisan Adası ve Tisan Koyu, Silifke’nin Yeşilovacık mahallesine (eski belediye) bağlı, Mersin-Antalya karayolundan sapıldıktan sonra dağ aşılarak sahile inildiği için Mersin’in bakir kalan plajlarından birisidir. Mersin’e 150 kilometre, Silifke’ye 47 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Kıbrıs Barış Harekatı esnasında bölgeden helikopterle geçen bir albay tarafından keşfedilen Tisan Adası ve Tisan Koyu, günümüzde Tisan Sitesi’nin sahilinde yer almaktadır.

TİSAN KOYU HAKKINDA BİLGİLER

Tisan Koyu‘nda doğu ve batı olarak iki plaj bulunurken, sitede oturan biri değilseniz şezlong ve şemsiye kullanmanıza izin verilmemektedir.

Plajlardan birisi çakıllı girişi olup, su seviyesi sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından daha çok kullanılmaktadır. Diğer plaj taşlıklı olup su aniden derinleşebilmektedir.

Tisan‘da alışveriş için Migros Jet bulunmakta olup saat 09.00-21.00 arasında alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Ayrıca sitede bir tane de büfe bulunmaktadır. Tisan yakınlarında başka alışveriş yapacağınız süper market bulunmamaktadır.

Tisan Plajı görseli YouTube’dan alınmıştır.

TİSAN KOYU ULAŞIMI – TİSAN’A NASIL GİDİLİR?

Tisan Adası nerede? Tisan Koyu, Mersin merkeze 150 kilometre, Silifke’ye 47 kilometre mesafede bulunmaktadır. Mersin merkezden Tisan’a ulaşım trafik yokken 2 saat 20 dakika civarı, trafikte 3 saate yakın sürmektedir. Kolay ulaşım için aşağıdaki haritadan yardım alabilirsiniz.

Antalya, Anamur, Aydıncık tarafından Tisan‘a gelecekler, D-400 karayolunu kullanarak Yeşilovacık’a geldiklerinde Tisan yol ayrımından koya ulaşım sağlayabilirler.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

TAŞUCU TİSAN TEKNE TURLARI 2021

Taşucu – Tisan tekne turları ile günü birlik olarak Tisan Koyu’na ulaşım sağlayabilir ve denize girebilirsiniz. Tekne turu Tisan Adası ve Koyu görmek için çok tercih edilmektedir.

Taşucu Yat Limanı’nda çok sayıda tekne turu hizmet vermekte olup genel olarak tekne turu programı şu şekildedir;

  • Servisle Taşucu Limanı’na hareket,
  • Taşucu Limanı’na varış,
  • Boğsak Koyu,
  • Dana Adası,
  • Tisan Adası,
  • Güvercin Adası,
  • Taşucu Limanı’na dönüş,
  • Servisle Mersin Merkez’e dönüş

Yat turu rehberlerine Mersinde Ne Yapılır ana sayfaya dönerek ulaşabilirsiniz.

Görsel Taşucu Tisan Yat Turu sayfasından alınmıştır.

TİSAN KOYU KONAKLAMA – TİSAN’DA KİRALIK EV

Tisan’da konaklama hizmetleri apart daireler ile sağlanmaktadır. Günlük olarak kiralanan dairelerin gecelik fiyatları yaz döneminde 200-250 TL’den başlamaktadır. Bazı günlerde Tisan’da günlük ev fiyatları 500-600 TL’ye kadar çıkmaktadır.

TİSAN ADASI YAKINLARINDA APHRODİSİAS ANTİK KENTİ

Tisan gezinize koyun hemen yanında bulunan Aphrodisias Antik Kenti ziyareti ile devam edebilirsiniz.

Kaynak
AlselonGoogle Haritalar

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu