Gezi Rehberi

Tekir Ambarı Sarnıcı (Tekfur Ambarı), Silifke

Tekir Ambarı Sarnıcı veya Tekfur Ambarı Sarnıcı, Silifke Kalesi'nin üzerinde yer aldığı tepenin alt kesiminde, mevcut ana kayanın oyulması ile yapılmış Bizans Dönemi'ne ait bir su sarnıcıdır.

Tekir Ambarı Sarnıcı veya Tekfur Ambarı Sarnıcı, Silifke Kalesi‘nin üzerinde yer aldığı tepenin alt kesiminde, mevcut ana kayanın oyulması ile yapılmış Bizans Dönemi‘ne ait bir su sarnıcıdır.

TEKİR AMBARI (TEKFUR AMBARI) HAKKINDA BİLGİLER

Silifke‘nin su ihtiyacını karşılama amacıyla antik dönemde açılan Taşdöşeme su yolunun ihtiyacı karşılayamaması üzerine açılan Bahçepaşa su yolundan beslenen sarnıcın kapasitesi 10.000 m3’di.

Halk arasında Tekir Ambarı olarak bilinen Tekfur Ambarı Sarnıcı‘nın mimari özelliği ile Anadolu’da az bulunan örneklerden olup sarnıcın duvarları, su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir nitelik kazandırmak için düzgün kesme taşlarla desteklenmiş, uzun kenarında sekiz, kısa kenarında beş yuvarlak kemerli niş oluşturulmuştur. (Kaynak)

Tekfur Ambarı görseli | @Silifke.bel.tr

TEKİR AMBARI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Sarnıç, Mersin’in Silifke ilçe merkezine çok yakın konumda, Silifke Kalesi’nin üzerinde yer alan tepede bulunmaktadır.

Tekir Ambarı, Silifke ilçe merkezine 2-3 kilometre, Mersin Merkez ilçesi Yenişehir’e ise 92-93 kilometre uzaklıktadır. Yenişehir’den sarnıca araç yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Tekfur Ambarı görseli | @Silifke.bel.tr

Yazıda kullanılan fotoğraflar, silifke.bel.tr’den alınmıştır.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu