Gezi Rehberi

Taşucu Amphora Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Türkiye'nin ilk ve tek amphora müzesi olma özelliğini taşıyan Taşucu Amphora Müzesi'nde Taşucu, Mersin ve Antalya açıklarında balıkçıların ağlarına takılarak toplanan ticari amphoralar sergilenmektedir.

Türkiye’nin ilk ve tek amphora müzesi olma özelliğini taşıyan Taşucu Amphora Müzesi‘nde Taşucu, Mersin ve Antalya açıklarında balıkçıların ağlarına takılarak toplanan ticari amphoralar sergilenmektedir. Özel müze olma özelliğini taşıyan müze, Antik dönemdeki canlı ticari ilişkilerine ışık tutmaktadır. Gelelim Taşucu Amphora Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? gibi bilgilere…

Fotoğraf Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivinden alınmıştır.

TAŞUCU AMPHORA MÜZESİ TARİHİ

Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Kurucu Başkanı Arslan Eyce, Amphora koleksiyonunu 1997 yılında Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na bağışlamış, 1800’lü yıllarda yapılan kemerli tarihi niteliği olan binada açılan müze, 1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Taşucu Amphora Müzesi olarak onaylanmıştır.

Türkiye’nin ilk ve tek amphora müzesi olma özelliği taşıyan müzede, Taşucu, Mersin ve Antalya açıklarından balıkçı ağlarına takılarak toplanan ticari amphoralar sergilenmektedir. Koleksiyonda yerler arasında en büyük grubu yerel üretim amphoralar oluşturmaktadır. Müzede M.Ö. 7. yüzyıl ile M.S. 18. yüzyıl arasında üretilmiş olan ticari amphoralar da bulunmaktadır.

TAŞUCU AMPHORA MÜZESİ NEREDE?

Amphora Müzesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu‘nda, Taşucu Limanı’na yakın bir noktadadır.

Görsel Google’dan Nadir Koksoy’dan alınmıştır.

TAŞUCU AMPHORA MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’e 115 km uzaklıkta olan Taşucu‘na seyahat özel araçla yaklaşık 1 saat 39 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile Silifke ilçesine belediye otobüsü ve Silifke Koop ile ulaşım sağlanabilmektedir. Müze Taşucu Limanı’na yakın bir konumdadır.

TAŞUCU AMPHORA MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR 2021?

Müzelerin giriş ücreti genel olarak 10 TL olsa da Amphora Müzesi özel olduğu için fiyatı değişiklik gösterebilmektedir. 2021 yılı giriş ücreti bilinmese de 2019 yılı giriş ücreti 5 TL’dir.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu