Gezi Rehberi

Tarsus’ta Gezilecek Yerler (Tarsus Gezi Rehberi)

Tarsus, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile bilinen, kültür turizmi açısından Mersin'in önemli bir ilçesidir.

Tarsus, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile bilinen, kültür turizmi açısından Mersin’in önemli bir ilçesidir. Bu yazıda Tarsus’ta gezilecek yerler; tarihi yapılar ve doğal güzellikler olarak ayrılmış olup, kapsamlı bir Tarsus Gezi Rehberi oluşturulmuştur.

Mersin’de Ne Yapılır? farkıyla Tarsus’ta gezilecek yerleri keşfederek, Mersin tatilinizi genişletebilir ve binlerce yıllık tarihi yerleri gezip görebilirsiniz. İşte Tarsus Gezi Rehberi

TARSUS’TA GEZİLECEK YERLER

Tarsus Tarihi Yapıları

St. Paul Anıt Müzesi

Görsel tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Tarsus kent merkezinde bulunan St. Paul Anıt Müzesi, 1994 yılında tescillenerek koruma altına alınmış, Bakanlık tarafından 1997 yılında restorasyon çalışmaları 2001 yılında tamamlanarak Anıt Müze olarak ziyarete açılmıştır.

Devamını oku…

Tarsus Müzesi

1970 yılında Kubat Paşa Medresesi’nin müze haline getirilmesiyle hizmete açılan, 1999 yılına kadar burada faaliyet gösteren Tarsus Müzesi, 1999 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan 75. Yıl Tarsus Kültür Merkezi Kompleksi içerisinde ayrılan bölüme taşınarak 2000 yılından itibaren yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Devamını oku…

Eshab-ı Kehf Mağarası

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Dünyanın birçok yerinde bulunan “Yedi Uyurlar İnanışının” Anadolu’daki en önemli merkezi Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası‘dır. Mağara Hristiyan ve Müslümanlar tarafından kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilirken, mağaranın üzerinde 1873 yılında yapılmış bir cami bulunmaktadır.

Devamını oku…

Tarsus Eski Cami, Kilise Cami

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

1102 yılında Bizans kilisesi olarak yaptırılan, 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye çevrilen Tarsus Eski Cami, Kilise Cami veya Beytemür Cami isimleriyle tanınmakta ve kentin en eski camisi olma özelliğini taşımaktadır…

Devamını oku…

Makam-ı Danyal Cami Tarsus (Danyal Peygamber Türbesi)

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Makam-ı Danyal Cami, Tarsus ilçe merkezinde Kubat Paşa Medresesi’nin yanında bulunmaktadır. 1857 yılında Danyal Peygamber’e ait sembolik türbenin üzerine yapılan cami, türbenin kutsallığından ötürü Makam Cami olarak adlandırılmış, 1960’lı yıllarda camiye ilave olarak son cemaat bölümü yapılmıştır.

Devamını oku…

Tarsus Ulu Cami

Görsel, Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Cami-i Nur adıyla bilinen ve Tarsus merkezde yer alan Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden Tarsus Ulu Cami, 1579 yılında Ramazanoğulları’ndan Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır.

Devamını oku…

Tarsus Roma Hamamı (Altından Geçme, Kemer Altı)

Hamamın günümüzden görüntüsü | Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Tarsus Roma Hamamı, ilçede bulunan önemli bir Roma dönemi yapısı olup, büyük bir hamama ait kalıntılardır. Donuktaş Tapınağı ile hemen hemen aynı zamanda yapılan yapı, aynı teknikle inşa edilmiştir. Arka mahallelere ulaşımı kolaylaştırmak için açılan geçitlere günümüzde halk; “Altından Geçme” veya “Kemer Altı” demektedir.

Devamını oku…

Jüstinyen Köprüsü (Baç Köprüsü), Tarsus

Baç Köprüsü görseli | Tarsus.gov.tr

Tarsus Jüstinyen Köprüsü veya Baç Köprüsü, şehri su baskınlarından koruma amacıyla 6’ıncı yüzyılda yaptırılan taş köprüdür. Adana-Ankara karayolunun Tarsus girişinde bulunan taş köprü, 6’ıncı yüzyılda yaptırılmış olup, şehre ticaret için gelip bu köprüden geçenlerden “Baç” adında vergi alındığı için “Baç Köprüsü” olarak bilinmektedir.

Devamını oku…

Tarihi Tarsus Evleri

Tarihi evlerin görüntüleri tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Tarihi Tarsus Evleri, ilçenin 19 ve 20. yüzyılda sosyal ve kültürel hayatını yansıtmakta olup, günümüzde Tarsus’un Kızılmurat, Cami-i Nur, Sofular, Tabakhane ve Şehit Kerim mahallelerinde yoğunlaşmaktadır.

Devamını oku…

Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus

Bedestenin yukarıdan görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Kırkkaşık Bedesteni, Ramazanoğlu Beyliği’nden Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 yılında Ulu Cami ile birlikte yaptırılan, imarethane ve medrese olarak kullanılan Tarsus’un en önemli tarihi yapılarından birisidir.

Devamını oku…

Tarsus Antik Cadde (Roma Yolu)

Antik Yol görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Antik Cadde veya Roma Yolu, Mersin’in Tarsus ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet alanında, 1993 yılında bir temel kazısı sırasında tesadüfen elde edilen buluntular sonucu başlayan kazı çalışmaları ile bulunan önemli bir antik eserdir.

Devamını oku…

Kleopatra Kapısı, Tarsus

Tarsus Deniz Kapısı görseli Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Kleopatra Kapısı, Tarsus ilçe merkezinde, Mersin Caddesi üzerinde geniş bir alanda bulunan, antik kente ait ayakta kalan tek kapıdır.

Devamını oku…

Tarsus Doğal Güzellikleri

Berdan Barajı, Tarsus

Tarsus Baraj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. @İrem Ş.

Tarsus ilçe topraklarını Tarsus Çayı ve Seyhan Nehri’nin topladığı akarsular sulamaktadır. Tarsus Çayı üzerinde Berdan Barajı, bu akarsuyun kollarından Kadıncık Deresi üzerinde ise Kadıncık I. ve Kadıncık II. Hidroelektrik santralleri kurulmuştur. Tarsus’ta bulunan Berdan Baraj Gölü, Mersin ve Tarsus’un içme suyunu karşılayan, Tarsus’taki tarım arazilerinin su ihtiyacını karşılayan ve yaz sıcaklarında bölge insanların mesire yeri ihtiyaçlarını karşılayan bir yerdir.

Devamını oku…

Tarsus Şelalesi Mesire Yeri

Şelale görseli tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Tarsus Şelalesi, Mersin’in doğal güzelliklerinden birisi olup, Tarsus ilçesinin kuzeyinde Berdan Çayı üzerindeki muhteşem görüntülere sahip bir şelaledir.

Devamını oku…

Taşkuyu Mağarası, Tarsus

Mağara görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Taşkuyu Mağarası, Mersin’in Tarsus ilçe merkezinin yaklaşık 10 kilometre kuzeybatısında bulunmaktadır. Taşkuyu, Permo-Karbonifer yaşlı mermerler ile bunları örten Miyosen yaşlı kireçtaşları dokanağında gelişmiştir.

Devamını oku…

Tarsus Hayvanat Bahçesi

Tarsus Doğa Parkı görseli mersin.bel.tr’den alınmıştır.

Tarsus Hayvanat Bahçesi, Berdan Baraj gölünün güney batısında bulunan her geçen yıl yeni hayvanların dahil edildiği bir hayvanat bahçesidir. 

Devamını oku…

Tarsus’ta gezilecek yerler, Tarsus Gezi Rehberi yazımızı okudunuz. Diğer yazılarımızda buluşmak dileğiyle…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu