Gezi Rehberi

Tarsus Ulu Cami nerede? Cami-i Nur özellikleri, hakkında bilgiler

Cami-i Nur adıyla bilinen ve Tarsus merkezde yer alan Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden Tarsus Ulu Cami, 1579 yılında Ramazanoğulları'ndan Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır.

Cami-i Nur adıyla bilinen ve Tarsus merkezde yer alan Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden Tarsus Ulu Cami, 1579 yılında Ramazanoğulları’ndan Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Gelelim Tarsus Ulu Cami nerede? Cami-i Nur hakkında kısa bilgiler, Tarsus Ulu Cami özellikleri, yapısı ve tüm merak edilenler

TARSUS ULU CAMİ YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

Selçuklu – Osmanlı üslubunda tek şerefeli minaresi olan cami yapımında tamamen kesme taş kullanılmıştır. 47×13 metre boyutlarında dikdörtgen plana sahip Ulu Cami‘nin iç avlusunda 10 metre yüksekliğinde 7.20 metre genişliğinde olup, doğu, kuzey ve batı bölümlerini kapsayan 14 mermer sütunun taşıdı revak vardır. Caminin avlusu taş levhalarla kaplı olup, orta kısımda tarihli onarım kitabesi bulunan bir şadırvanı mevcuttur.

Tarsus Ulu Cami; mimarisi, zengin renkli mermer süslemeleri, Klasik Osmanlı süsleme özelliklerinin güzel birer örneği olan mermerden mihrap, minber ve hünkar mahfili ile Türk İslam sanatının çok önemli camilerinden birisidir.

Görsel, Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

TARSUS ULU CAMİ NEREDE?

Tarsus Ulu Cami (Cami-i Nur), Tarsus’un merkezinde Şehitkerim mahallesindedir. Tarsus Ulu Cami’ye yürüme mesafesinde St. Paul Kilisesi, Eski Tarsus Evleri, Tarsus Kültür Merkezi gibi gezilecek yerler bulunmaktadır.

Adres: Şehitkerim, 3424. Sk. No:37, 33440 Tarsus/Mersin

TARSUS ULU CAMİ’YE NASIL GİDİLİR? YOL TARİFİ

Mersin Merkez ile Tarsus ilçe merkezi arası 30 kilometre olup araçla yaklaşık 45-46 dakika sürmektedir. Mersin Otogarı’ndan Tarsus’a giden otobüslerle ilçeye gidebilir ve Tarsus Devlet Hastanesi, St. Paul Kilisesi gibi merkezde yer alan yerlere giden şehir içi dolmuşlarla Tarsus Ulu Cami‘ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçla camiye gidecekler, aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

TARSUS ULU CAMİ NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPTIRILDI?

Cami 9. yüzyılda Abbasi imparatorluğu zamanında yaptırılırken, bölgenin yeniden Bizans ve Kilikya Ermeni Krallığı’na geçmesiyle kiliseye çevrilmiştir. Daha sonra bölgenin Ramazanoğulları Beyliği tarafından ele geçirilmesinin ardından yapı 1579 yılında Ramazanoğlu 3. İbrahim Bey tarafından yeniden cami olarak yaptırılmıştır.

Görsel, Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Yazıda, mersin.web.tr ve tarsus.gov.tr adreslerinde yer alan yazılardan yararlanılmıştır.

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu