Gezi Rehberi

Tarsus Taşkuyu Mağarası

Taşkuyu Mağarası, Mersin'in Tarsus ilçe merkezinin yaklaşık 10 kilometre kuzeybatısında bulunmaktadır

Taşkuyu Mağarası, Mersin’in Tarsus ilçe merkezinin yaklaşık 10 kilometre kuzeybatısında bulunmaktadır. Taşkuyu, Permo-Karbonifer yaşlı mermerler ile bunları örten Miyosen yaşlı kireçtaşları dokanağında gelişmiştir.

TAŞKUYU MAĞARASI

Taşkuyu mağarasının girişi deniz seviyesinden 214 metre yükseklikte olup toplam uzunluğu 470 metredir. Yüzeye son derece yakın bulunan mağarada sıcaklık 20-24 derece arasında ve nisbi nem 577 – %89 arasındadır.

Mağara görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Mağara, birbirine bağlı galerilerden oluşmakta olup bu galerilerde sarkıt, dikit, sütun, duvar, örtü damla taşlarının etkileyici örneklerini görmek mümkündür. (Kaynak)

Mağara görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

TARSUS TAŞKUYU MAĞARASI NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Taşkuyu Mağarası, Eshab-ı Kehf Mesire Alanı’nda bulunmaktadır. Eshab-ı Kehf Mağarası ziyaretleri sonrası genellikle ziyaret edilen bir mağaradır.

Mağaranın Mersin’in Merkez ilçesi Yenişehir’e uzaklığı D400 yolu üzerinden 34 kilometre olup araç yolculuğu yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Adana-Erdemli Otoyolu üzerinden ise yolculuk 47 dakika civarı sürmektedir.

Mağara görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

TARSUS TAŞKUYU MAĞARASI ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETİ 2021

Tarsus Taşkuyu mağarası giriş ücreti yoktur, mağarayı ücretsiz gezebilirsiniz. Ayrıca mağara yanındaki otopark alanı da ücretsizdir.

Mağara görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Taşkuyu Mağarası ziyaret saatleri ise; 08.00 – 19.00 saatleri arasıdır.

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu