Gezi Rehberi

Tarsus Şelalesi Mesire Yeri

Tarsus Şelalesi, Mersin'in doğal güzelliklerinden birisi olup, Tarsus ilçesinin kuzeyinde Berdan Çayı üzerindeki muhteşem görüntülere sahip bir şelaledir.

Tarsus Şelalesi, Mersin’in doğal güzelliklerinden birisi olup, Tarsus ilçesinin kuzeyinde Berdan Çayı üzerindeki muhteşem görüntülere sahip bir şelaledir. Berdan Çayı’nın 4-5 metre yükseklikten dökülmesi ile meydana gelen şelale, Mersin’de gezilecek yerler listelerinde üst sıralardadır.

TARSUS ŞELALESİ MESİRE YERİ

Tarsus’un kuzeyinde, Berdan Çayı (Kydnos) üzerindeki bir şelale olan Tarsus Şelalesi’nin bulunduğu alan jeolojik olarak konalemera yapısına sahip olduğu için buradaki kayalar kolayca oyulmaktadır.

Şelale görseli tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Şelalenin bulunduğu alan Roma İmparatorluğu döneminde mezarlık olarak kullanılmış, mezarlar ise nehrin zaman zaman alçalan suları sırasında ortaya çıkmış ve çoğu da tahrip olmuştur.

Tarsus Şelalesi’nin etrafı günümüzde mesire yeri olarak kullanılmakta olup çevresinde birçok tesis bulunmaktadır. (Kaynak)

Şelale görseli tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

TARSUS ŞELALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Şelale, Tarsus’un Çağlayan mahallesinde, Tarsus Şehir Mezarlığı’na yakın konumdadır. Aşağıda bulunan haritadan şelaleye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri 2021

Tarsus Şelalesi giriş ücreti bulunmayıp, şelaleyi ve etrafında bulunan tarihi Roma mezarlarını ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Şelalenin etrafında bulunan işletmeler ise ücretlidir. İşletmeler haricinde kendi yiyecek ve içeceğinizi getirerek de piknik yapabilirsiniz.

Şelale görseli tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Tarsus Şelalesi ziyaret saatleri açısından belirli bir ziyaret saati bulunmamaktadır. Şelale etrafında bulunan işletmeler ise mevsime göre farklılık göstermekle birlikte çoğunlukla akşam 20.00’a kadar açıktır.

Kaynak
wikipedia.orgtarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu