Gezi Rehberi

Tarsus Roma Hamamı (Altından Geçme, Kemer Altı)

Tarsus Roma Hamamı, ilçede bulunan önemli bir Roma dönemi yapısı olup, büyük bir hamama ait kalıntılardır.

Tarsus Roma Hamamı, ilçede bulunan önemli bir Roma dönemi yapısı olup, büyük bir hamama ait kalıntılardır. Donuktaş Tapınağı ile hemen hemen aynı zamanda yapılan yapı, aynı teknikle inşa edilmiştir. Arka mahallelere ulaşımı kolaylaştırmak için açılan geçitlere günümüzde halk; “Altından Geçme” veya “Kemer Altı” demektedir.

TARSUS ROMA HAMAMI HAKKINDA

Roma Hamamı, kentin merkezinde anıtsal antik bir yapı kalıntısıdır. Tuğladan örülü, altından günümüzde motorlu araçların da geçtiği büyük kemer ve hamam duvarlarının bir kısmı, 19. yüzyıla ait konutların arasında kalmıştır. Bu kalıntılar Roma döneminde kente teraziler ve kemerlerle su getirilmesinden sonra inşa edilen hamam kalıntısına aittir.

Hamamın günümüzden görüntüsü | Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Günümüzde çarşı merkezinde kaldığı için her devirde başka amaçlarla kullanılmış ve çok tahrip edilmiştir. Bugün görülen kalıntılar iki ana bloktan oluşurken doğu-batı eksenli ve yine onu dik kesen güney-kuzey eksenli iki duvar 3 metre kalınlığında ve yaklaşık 9 kilometre yüksekliğindedir.

Yapı moloz taşlarla Roma Betonu tekniği ile yapılmış, yapılan kazı çalışmalarında ise bir havuz ve altında ısıtma sistemi ortaya çıkarılmıştır. (Kaynak)

TARSUS ROMA HAMAMI NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Roma Hamamı, Mersin’in Tarsus ilçe merkezinde bulunmaktadır. Tarsus Roma Hamamı’na Tarsus Merkeze giden tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

TARSUS MÜZESİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

TARSUS ESKİ CAMİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

TARSUS HAYVANAT BAHÇESİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu