Gezi Rehberi

Tarsus Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

1970 yılında Kubat Paşa Medresesi'nin müze haline getirilmesiyle hizmete açılan, 1999 yılına kadar burada faaliyet gösteren Tarsus Müzesi, 1999 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan 75. Yıl Tarsus Kültür Merkezi Kompleksi içerisinde ayrılan bölüme taşınarak 2000 yılından itibaren yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

1970 yılında Kubat Paşa Medresesi’nin müze haline getirilmesiyle hizmete açılan, 1999 yılına kadar burada faaliyet gösteren Tarsus Müzesi, 1999 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan 75. Yıl Tarsus Kültür Merkezi Kompleksi içerisinde ayrılan bölüme taşınarak 2000 yılından itibaren yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. Gelelim Tarsus Müzesi nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

TARSUS MÜZESİ TARİHİ

Ramazanoğluları’ndan Kubat Paşa tarafından 1557 yılında açık avlulu medrese olarak yaptırılan Kubat Paşa Medresesi, 1971 yılında müze haline getirilmiştir. Ancak medrese tarihi eserlerin teşhir ve depolanması konusunda modern müzecilik faaliyetlerine cevap verememiş bu sebeple Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998-99 yılında 75. Yıl Kültür Merkezi Kompleksi içinde yeni müze için ayrılan bölüme taşınmıştır.

Görsel muze.gov.tr’den alınmıştır

TARSUS MÜZESİ NEREDE?

Müze, Mersin’in Tarsus ilçesinde İsmetpaşa Mahallesinde bulunan Tarsus Kültür Merkezi Kompleksi içerisindedir.

Adres: İsmetpaşa Mah.Muvaffak Uygur Bulvarı No:4/A 33440

TARSUS MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Müzeye Mersin Merkez’den Tarsus‘a giden otobüslerle gidebilirsiniz. Özel aracıyla müzeyi gezmek isteyenler ise, Mersin Merkez’den otobandan yaklaşık 26 km’lik yolculukla Tarsus‘a ortalama 30 dakikada gidebilecektir.

TARSUS MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Müzenin girişi ücretsiz olup, hafta içi saat 10.00 – 17.00 arasında ziyaretlere açıktır. Pandemi dolayısıyla şuan ziyarete kapalıdır.

Görsel Tarsus Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır
Kaynak
muze.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu