Gezi Rehberi

Tarsus Eski Cami nerede? Ne zaman kim tarafından yaptırıldı?

1102 yılında Bizans kilisesi olarak yaptırılan, 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye çevrilen Tarsus Eski Cami, Kilise Cami veya Beytemür Cami isimleriyle tanınmakta ve kentin en eski camisi olma özelliğini taşımaktadır...

1102 yılında Bizans kilisesi olarak yaptırılan, 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye çevrilen Tarsus Eski Cami, Kilise Cami veya Beytemür Cami isimleriyle tanınmakta ve kentin en eski camisi olma özelliğini taşımaktadır. Gelelim Tarsus Eski Cami nerede? Tarsus Eski Cami ne zaman kim tarafından yaptırıldı? gibi bilgilere…

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

TARSUS ESKİ CAMİ NEREDE?

Eski Cami, Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Reşadiye mahallesinde bulunmakta olup Tarsus’un diğer tarihi yerlerine yürüyüş mesafesindedir.

Adres: Reşadiye, 3014. Sk. No:2, 33500 Tarsus/Mersin

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

TARSUS ESKİ CAMİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez ile Tarsus ilçe merkezi arası 30 kilometre olup araçla yaklaşık 45-46 dakika sürmektedir. Mersin Otogarı’ndan Tarsus’a giden otobüslerle ilçeye gidebilir ve Tarsus Devlet Hastanesi, St. Paul Kilisesi gibi merkezde yer alan yerlere giden şehir içi dolmuşlarla Eski Cami‘ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçla camiye gidecekler, aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

TARSUS ESKİ CAMİ HAKKINDA BİLGİLER

1102 yılında St. Paul Katedrali olarak yapıldığı düşünülen kilise, 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından onarılarak camiye çevrilmiştir.

Görsel Tarsus Kaymakamlığı sitesinden alınmıştır.

Kilise yapıldığı tarihlerde Aziz Paul kilisesi olarak adlandırılmış, bölge Bizans’tan Kilikya Ermeni Krallığı’na sonrasında 1359’da Ramazanoğulları’nın eline geçmiştir. 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Yapı, önemi nedeniyle sürekli onarılmıştır. 1868 ve 1900 yıllarında yapılan büyük onarımların yanı sıra son onarım 2007’de yapılmıştır.

Kaynak
Kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu