Gezi Rehberi

Tarsus Antik Cadde (Roma Yolu)

Antik Cadde veya Roma Yolu, Mersin'in Tarsus ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet alanında, 1993 yılında bir temel kazısı sırasında tesadüfen elde edilen buluntular sonucu başlayan kazı çalışmaları ile bulunan önemli bir antik eserdir.

Antik Cadde veya Roma Yolu, Mersin’in Tarsus ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet alanında, 1993 yılında bir temel kazısı sırasında tesadüfen elde edilen buluntular sonucu başlayan kazı çalışmaları ile bulunan önemli bir antik eserdir.

ANTİK CADDE (ROMA YOLU) HAKKINDA BİLGİLER

1993 yılında bir temel kazısı sırasında tesadüfen rastlanılan buluntular sonucu Tarsus Müzesi Başkanlığı’nda Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Zoroğlu’nun bilimsel danışmanlığında 1993-2001 yılları arasında kazı çalışmaları yapılmıştır.

Antik Yol görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Yıllarca devam eden kazılar sonucu Romalılar tarafından M.S. 1’inci yüzyılda yapıldığı düşünülen, doğu-batı yönlü bir cadde ve buranın çevresinde çeşitli dönemlere ait çok sayıda yapı kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştır.

Tarsus’un iki bin yıl önceki ihtişamını gösteren Antik Cadde, poligonal teknikte yerleştirilen bazalt taşlar ile yapılan caddenin günümüzde 65 m’lik kısmı ortaya çıkarılmıştır. Caddenin kent içi ulaşımda uzun süre kullanılmış olduğunu bazı yerlerde görülen araba tekerlek izi aşındırmaları kanıtlamaktadır. (Kaynak)

Antik Yol görseli Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Tarsus Antik Cadde (Roma Yolu) Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kızılmurat, 33400 Tarsus/Mersin

Antik Yol, Tarsus ilçe merkezinde, Tarihi Tarsus Evleri, Şahraman Hamamı, St. Paul Kuyusu, Tarsus Kaymakamlığı gibi birçok yere yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu