Gezi Rehberi

Tarihi Tarsus Evleri

Tarihi Tarsus Evleri, ilçenin 19 ve 20. yüzyılda sosyal ve kültürel hayatını yansıtmakta olup, günümüzde Tarsus'un Kızılmurat, Cami-i Nur, Sofular, Tabakhane ve Şehit Kerim mahallelerinde yoğunlaşmaktadır.

Tarihi Tarsus Evleri, ilçenin 19 ve 20. yüzyılda sosyal ve kültürel hayatını yansıtmakta olup, günümüzde Tarsus‘un Kızılmurat, Cami-i Nur, Sofular, Tabakhane ve Şehit Kerim mahallelerinde yoğunlaşmaktadır.

Tarihi Tarsus Evleri Hakkında Bilgiler

Günümüze kadar ulaşan Tarihi Tarsus Evleri, son yıllarda ihtiyaçlara göre önemli değişiklikler geçirmiş olup, evlerin iç bölümlerinde mutfak, tuvalet, banyo gibi eklentiler yapılmıştır. Evlerin dış görünümleri taş olduğu için büyük ölçüde korunurken, toprak örtülü damları loğlama zorluğuyla kiremit ve çinko ile kaplanmıştır.

Tarihi evlerin görüntüleri tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Dar sokakların her iki yanında sıralanan evlerin mimarisinin oluşumunda taş, kerpiç ve ahşabın büyük bir uyum içerisinde kullanıldığı görülmektedir. Sokağa dik ya da paralel yerleştirilen iki plan tipine sahip Tarsus evlerinde genelde alt katlar iş yeri, üst katlar ise yaşam alanı olarak düşünülmüştür.

Tarihi Tarsus Evleri‘nin tamamında mutlaka küçük ya da büyük bir avlu bulunmaktadır. Yaşamanın büyük bir kısmının geçtiği avlular, yüksek duvarların ardında kalmasına rağmen ferahtır ve genelde küçük bir bahçe görüntüsündedir.

Tarihi evlerin görüntüleri tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Evlerin dış cephe restorasyonları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca kamulaştırılan konutların da iç bölümleri butik otel şeklinde restorasyonları yapılmıştır. Tarihi evlerin yoğun olduğu St. Paul Kuyusu civarında butik otel olarak hizmet veren konutlar bulunmaktadır. (Kaynak)

Tarihi evlerin görüntüleri tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

TARİHİ TARSUS EVLERİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Adres: Kızılmurat, 2710. Sk. No:18, 33400 Tarsus/Mersin

Tarihi Tarsus Evleri, Tarsus’un merkezinde Adana Bulvarı kenarında, Antik Yol, St. Paul Kilisesi, Tarsus Devlet Hastanesi gibi merkezde yer alan yerlere yürüme mesafesindedir.

Tarihi evlerin görüntüleri tarsus.gov.tr’den alınmıştır.
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu