Gezi Rehberi

Sultan Alaeddin Camii (Akcami) nerede? Kim tarafından yaptırıldı? Akcami tarihi, geçmişi

Karamanoğulları döneminde yapılan cami, daha sonra yapılan yivli minaresi ile dikkat çekmektedir. Caminin karşısında Karamanoğullarından kalma bir köprü ve han bulunmaktadır.

Karamanoğulları döneminde yapılan cami, daha sonra yapılan yivli minaresi ile dikkat çekmektedir. Caminin karşısında Karamanoğullarından kalma bir köprü ve han bulunmaktadır. İşte Sultan Alaeddin Camii nerede kaç yılında yaptırıldı? Anamur Akcami önemi, tarihi, hakkında bilgiler ve daha fazlası…

SULTAN ALAEDDİN CAMİİ NEREDE? AKCAMİ KİM TARAFINDAN YAPTIRILDI?

Karamanoğulları döneminde 1326 yılında (bazı kaynaklarda 1261 yılında yapıldığı geçmekte) yaptırılmış olup bugünkü Anamur ilçesine bağlı Akarca mahallesinde bulunmaktadır.

Görsel Anamur Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

SULTAN ALAEDDİN CAMİİ AKCAMİ ÖZELLİKLERİ

Merkezi planlı tamamen kesme taştan kubbeli bir cami olan Akcami‘ye batı yönünde basık kemerli taş kapıdan girilir. Girişin tam karşısında fazla derinliği olmayan taş mihrap, sağda orjinal olmayan ahşap minber bulunmaktadır. Girişin solunda ise zamanında ahşap olan güdük minaresinin yerinde yivli tek şerefeli minaresi kaide üzerinde yükselmektedir. Giriş kapısının hemen üzerinde ise altı satırlık yazıda 1326 H. tarihi okunmakla birlikte yazıt orjinal değildir.

Görsel Anamur Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

AKCAMİ’YE NASIL GİDİLİR? YOL TARİFİ

Anamur, Mersin’in en uzak ilçesi olup Merkez ile arasındaki mesafe 230 km olup ulaşım özel araçla 3 saatten fazla sürmektedir. Mersin Merkez’den toplu ulaşım olarak Antalya’ya giden otobüslerle Anamur’a giderek camiyi ziyaret edebilirsiniz. Havalimanı ile Anamur’a gitmek isteyenler için en yakın tercih Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Havalimanı Alanya’ya 70 km uzaklıktadır.

Kaynak
kulturportali.gov.tranamur.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu