Gezi Rehberi

St. Paul Kilisesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırıldı?

Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesine aday olarak sunulan St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve çevresi, Mersin ve Tarsus kültür turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesine aday olarak sunulan St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve çevresi, Mersin ve Tarsus kültür turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. İşte St. Paul Kilisesi nerede ne zaman kim tarafından yaptırıldı? sorularının yanıtları…

St. Paul’un (Aziz Pavlus) doğum yeri olan tarihi kilise, her yıl çok sayıda Hristiyan tarafından ziyaret edilmektedir. Kilise ve çevresi 2010 yılında Dünya Mirası Listesine aday olarak sunulmuştu.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

ST. PAUL KİLİSESİ NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPTIRILDI?

St. Paul Kilisesi‘nin 1102 yılında inşa edildiği düşünülmekle birlikte mevcut yapının çok daha sonra 1862’de inşa edildiği belirtilmektedir. 1992-93 yıllarında Vatikan tarafından Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini düzenlenmiştir. Hristiyanlarca kutsal kabul edilen kilise ve çevresi, hac yeri olarak ziyaret edilmekte, her yıl Mersin’e binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir.

ST. PAUL KİLİSESİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Kilise, Mersin’in Tarsus ilçesi Şehitkerim mahallesindedir. St. Paul Kilisesi, Tarsus Merkez’de bulunan birçok gezilecek yerin yanı sıra Tarsus Devlet Hastanesi, Ulu Cami’ye çok yakın konumdadır.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Merkez ile Tarsus ilçe merkezi arası 30 kilometre olup araçla yaklaşık 45-46 dakika sürmektedir. Mersin Otogarı’ndan Tarsus’a giden otobüslerle ilçeye gidebilir ve Tarsus Devlet Hastanesi, Tarsus Ulu Cami gibi merkezde yer alan yerlere giden şehir içi dolmuşlarla St. Paul Kilisesi‘ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçla kiliseye gidecekler, aşağıdaki haritadan yararlanabilir.

Kaynak
mersin.web.trwikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu