Gezi Rehberi

St. Pantaleon Kilisesi nerede? Aphrodisias Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Aphrodisias Antik Kenti, Mersin'in Silifke ilçesinin Yeşilovacık mahallesine bağlı Ovacık Burnu ve Köserelik Adası'na yayılmış eski yerleşim yeridir. Antik kentte bulunan en önemli eser Erken Bizans Dönemi'ne tarihlenen, Mozaikli Kilise olarak bilinen St. Pantaleon Kilisesi'dir.

Aphrodisias Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık mahallesine bağlı Ovacık Burnu ve Köserelik Adası’na yayılmış eski yerleşim yeridir. Antik kentte bulunan en önemli eser Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenen, Mozaikli Kilise olarak bilinen St. Pantaleon Kilisesi‘dir. Gelelim St. Pantaleon Kilisesi nerede? Aphrodisias Antik Kenti’ne nasıl gidilir? gibi soruların yanıtlarına…

APHRODİSİAS ANTİK KENTİ VE ST. PANTALEON KİLİSESİ TARİHİ

Mersin’in Silifke ilçesi yakınlarında M.Ö. 7’inci yüzyılda kurulduğu düşünülen Aphrodisias Antik Kenti‘nde yüzey araştırmaları dışında arkeolojik kazı yapılmamıştır. Kent ilk olarak 1891 yılında Rudolf Heberdey tarafından bilim dünyasına tanıtılırken, 1967-70 yıllarında Alman Ludwig Bugge tarafından ‘St. Pantaleon Von Aphrodisias in Kılikien” isimli kitap yayınlanmıştır.

Aphrodisias Antik Kenti tarihinin çok daha eskiye dayandığı düşünülse de kent St. Pantaleon Kilisesi ile tanınmaktadır. M.Ö. 6’ıncı yüzyılda yapıldığı, M.S. 4’üncü yüzyılda kiliseye çevrildiği düşünülen yapının taban mozaiklerinin üç ayrı kişi tarafından yaptırıldığı ve Hristiyan azizlerinden St. Pantaleon’a ithaf edildiği mozaiklerde bulunan yazıtlardan anlaşılmaktadır.

ST. PANTALEON KİLİSESİ NEREDE? APHRODİSİAS ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

St. Pantaleon Kilisesi’nin bulunduğu Aphrodisias Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesindedir. Ovacık Burnu’nda bulunan antik kent, Tisan Yarımadası‘nda bulunmaktadır.

Mersin Merkez’den Tisan yarımadası arası mesafe yaklaşım 150 kilometre olup, araçla yolculuk yaklaşık 2 saat 17 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçlarıyla antik kente ve kiliseye ulaşım mümkün değildir.

ST. PANTALEON KİLİSESİ, APHRODİSİAS ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETİ 2021

Aphrodisias Antik Kenti, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olsa da ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında açıklama yoktur. Antik Kent ziyareti sırasında herhangi bir ücret talep edilmemiştir.

Kaynak
arkeodenemeler.blogspot.commersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu