Gezi Rehberi

Soli Pompeiopolis Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mezitli'nin yaklaşık 2 km güneyinde, Viranşehir mahallesinde sahilde bulunan Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nin tarihi 3 bin yıl öncesine dayanmaktadır.

Mezitli’nin yaklaşık 2 km güneyinde, Viranşehir mahallesinde sahilde bulunan Soli Pompeiopolis Antik Kenti‘nin tarihi 3 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Filozof Chrysippos ile matematikçi ve astronom Aratos’un Soli’de yaşadığı ve mezarının burada olduğu düşünülmektedir. Gelelim Soli Pompeiopolis Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Tarihinin üç bin yıl öncesine dayandığı düşünülen Soli’de M.Ö. 6’ıncı yüzyıl ortalarında Büyük İskender (Pers Devlet) egemenliği bulunurken, M.Ö. 5’inci yüzyılda kentte sikke basılması, Soli’nin bir ölçüde özerkliğini koruduğunu göstermektedir. Helenistik Dönem’de Seleukos egemenliğinde parlak bir dönem yaşayan kentte Seleukos yönetiminin M.Ö. 1’inci yüzyılda zayıflaması, zor günlerin habercisidir.

Armenia Kralı Tigranes kenti yağmalar ve halkı göçe zorlar. Romalı komutan Pompeius’un bölgedeki karışıklığa son vermek için M.Ö. 67’de dağdaki korsanların bir bölümünü nüfusu azalan Soloi’ye yerleştirmesi sonrası kent yeniden canlanır ve kentin adı Pompeiopolis (Pompeius’un kenti) olarak değiştirilir.

Roma yönetiminde kent yeniden eski canlılığına kavuşurken Roma İmparatoru Hadrianus M.S. 130’da Anadolu gezisinde Kilikya’ya gelerek Soli’deki liman çalışmalarına parasal destek verir.

SOLİ’NİN VİRANŞEHİR OLMASI

525 yılında büyük bir depremle çok büyük zarar gören Soli, 7’inci yüzyılda da Arap akınlarıyla karşı karşıya kalır. Harap bir yapıya dönüşmesi sonrası kentte Viranşehir denilir ve bugün Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nin bulunduğu yer Viranşehir olarak adlandırılmıştır.

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ’NDEN GÜNÜMÜZE KALANLAR

Sütunlu Cadde: Bu caddede toplam 33 sütun ayakta olup, sütun başlıklarından bazıları figürlüdür. Ayrıca bazı sütunların üzerindeki yazıtlardan, caddeye bakan konsollarının Roma İmparatorları ve üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı anlaşılmaktadır.

Soli Höyük: Höyük 22 metre yüksekliğinde ve 300 metre çapındadır. Yapılan araştırmalarda Erken Demir Dönemi’nden Roma Dönemi’ne kadar tarihlenen keramit parçaları bulunmuştur.

Antik Liman: Birbirinden 200 metre aralıklarla düzenlenmiş iki dalgakırandan oluşan limanın kalıntılarının küçük bir bölümü günümüze gelmiştir. Antik kentin hemen sahilinde bulunmaktadır.

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI – BULUNANLAR

Yıllardır süren kazı çalışmalarında bazı komutan ve imparatorların heykel başlarının yanı sıra son yıllarda en önemli buluntu Tiyatro olmuştur. Kazı çalışmaları belirli aralıklarla devam etmektedir.

Görsel Mezitli.bel.tr’den alınmıştır.

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ NEREDE?

Antik kent günümüzde Mersin’in Merkez ilçelerinden Mezitli’de, Viranşehir mahallesinin sahil kısmında bulunmaktadır.

Adres: Viranşehir, 33340 Mezitli/Mersin

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Soli’ye Mersin Merkez’den Mezitli Koop, Belediye otobüsü, Viranşehir Koop gibi toplu ulaşım araçlarıyla gitmek mümkündür. Mersin-Antalya karayolundan yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde, sahil tarafındadır. Özel araçla gidecekler aşağıdaki haritadan yardım alabilirler.

SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Soli Pompeiopolis Antik Kenti giriş ücreti bulunmamakta, Antik kentin yanındaki yürüyüş yolundan tüm sütunları incelemeniz mümkündür. Antik Kentin içerisine ise şuan için giriş kabul edilmemektedir.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu