Gezi Rehberi

Soğucak Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Soğucak’ta ne yapılır?

Mersin'in Toroslar ilçesinde bulunan Soğucak Yaylası Mersin merkezin 24 kilometre kuzeyinde, Toros Dağları'nın güney yamaçlarında 825 metre rakımlı bir yayladır. Kuzeyinde Bekiralanı yaylası bulunmaktadır.

Mersin’in Toroslar ilçesinde bulunan Soğucak Yaylası Mersin merkezin 24 kilometre kuzeyinde, Toros Dağları‘nın güney yamaçlarında 825 metre rakımlı bir yayladır. Kuzeyinde Bekiralanı yaylası bulunmaktadır. Peki Soğucak Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Soğucak Yaylası’nda ne yapılır? Aktiviteler, yayla rehberi, gezilecek yerler ve dahası…

SOĞUCAK YAYLASI HAKKINDA BİLGİLER

Mersin merkezinin 24 kilometre kuzeyinde Toros Dağları’nda bulunan Soğucak, denizden 825 metre yükseklikte bir yayladır. Soğucak Yaylası nüfusu 2019 rakamlarına göre 742 olup, yaz mevsiminde nüfusu ciddi oranda artmaktadır.

Soğucak Yaylası yöre halkı tarafından beldenin eski adı olan Belenkeşlik olarak bilinmektedir. Soğucak’ın doğusunda bir tepenin yamacında 12. yüzyılda Kilikya Ermeni Krallığı zamanında inşa edildiği düşünülen bir kale yer almaktadır. Soğucak Kalesi (Belenkeşlik Kalesi), kuzeyinde bulunan Çandır Kalesi’ne bağlı, bir karakol kalesi olarak kullanılmıştır.

Soğucak veya Belenkeşlik, günümüzde Toroslar ilçesine bağlı olup, yaylanın hizmetleri Toroslar Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Görsel yayla tanıtımı için Google Haritalar’dan alınmıştır.

SOĞUCAK YAYLASI’NDA NE YAPILIR? SOĞUCAK AKTİVİTE REHBERİ

Kış mevsiminde kar görmek ve oynamak için gelinen Soğucak, birçok aktivite için uygun bir yayladır. Soğucak’ta yapılabilecek aktiviteler şu şekildedir;

  • Doğa yürüyüşü
  • Yaylacılık
  • Dağ ve kaya tırmanma (Kısmen de olsa)

Soğucak Yaylası’nda nerede ne yenir? diye merak ediyorsanız; yaylada turistik özellik taşıyan kır lokantaları ve kır kahveleri bulunmaktadır.

Görsel yayla tanıtımı için Google Haritalar’dan alınmıştır.

SOĞUCAK YAYLASI NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Mersin-Gözne karayolu üzerinde 23. kilometrede ayrılan 1 kilometrelik asfalt yolla yaylaya ulaşılmaktadır. Yaylaya belediye otobüsü ve özel araçla ulaşım mümkün olup, aşağıdaki haritadan yol tarifi alarak yaylaya gidebilirsiniz.

Kaynak
Wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu