Gezi Rehberi

Sinap Kalesi, Çamlıyayla

Sinap Kalesi, Namrun Kalesi'nin ardından Çamlıyayla'nın ikinci büyük tarihi yapısı olup ilçenin kuzey doğusunda yer almaktadır.

Sinap Kalesi, Namrun Kalesi’nin ardından Çamlıyayla’nın ikinci büyük tarihi yapısı olup ilçenin kuzey doğusunda yer almaktadır. Namrun Kalesi’nin arka kısmında kalan Sinap Kalesi‘nin içerisindeki kemerler ve kale burçları günümüze gelene kadar kısmen yıkılmış olup kemelerde sandal ağaçları ve çalılar yetişmiştir.

SİNAP KALESİ TARİHİ

Kale, Kilikya Ermeni Krallığı döneminden (12-14. yüzyıl) günümüze gelmiştir. O dönemde büyük kalelerin çevresine daha küçük garnizon kaleleri inşa edilmekteydi. Çamlıyayla’nın en büyük kalesi olan Namrun Kalesi civarına da bu kaleye bağlı bir garnizon kalesi olan Sinap Kalesi inşa edilmiştir. Kalenin yapılış amacı, Gülek Boğazı’na giden yolları denetlemektir.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

SİNAP KALESİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Kale, Toros Dağları üzerinde, Çamlıyayla ilçe girişinde ilçe merkezinin kuzey doğusundadır. Kaleye ilçeyi güneye bağlayan yoldan ayrılan iki kilometrelik bir patika yoldan ulaşım sağlanır. Kale, Çamlıyayla ilçe merkezine 5, Mersin Merkeze ise 93 kilometre uzaklıkta olup denizden yüksekliği 1240 metredir. (Kaynak)

SİNAP ÇEŞMESİ VE PİKNİK ALANI

Kalenin güneyinde bulunan Sinap Çeşmesi‘nde 4 mevsim içme suyu bulunmakta olup, kale ve çevresi piknik yapmak için çok uygundur.

ÇAMLIYAYLA (NAMRUN) YAYLASI GEZİLECEK YERLER – NAMRUN GEZİ REHBERİ

Çamlıyayla’da gezilecek yerler arasında tabiat parkları ve kaleler ağırlıkla yer almaktadır. İşte Çamlıyayla (Namrun) yaylası gezi rehberi..

Kaynak
camliyayla.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu