Gezi Rehberi

Silifke Taş Köprü (Roma Köprüsü)

Silifke Taş Köprü veya Roma Köprüsü, Mersin ilinin Silifke ilçe merkezinde bulunan, M.S. 77-78 yıllarında yaptırılan tarihi bir köprüdür.

Silifke Taş Köprü veya Roma Köprüsü, Mersin ilinin Silifke ilçe merkezinde bulunan, M.S. 77-78 yıllarında yaptırılan tarihi bir köprüdür. Köprü günümüze gelene kadar çok kez büyük onarımlar görmüş olup, Silifke‘de görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

SİLİFKE TAŞ KÖPRÜ TARİHİ

Köprü M.S. 77-78 yıllarında dönemin Kilikya Valisi L. Octavius Memor tarafından Roma İmparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus adına yaptırılmıştır. Göksu Irmağı üzerindeki Taş Köprü, 19. yüzyılın sonlarına kadar orjinal şeklini korumuş, birçok defa tamir ve tadil edilmiştir.

Taş Köprü yukarıdan görünümü | Türk Hava Kurumu

Bilinen en büyük onarım çalışması 1875 yılında Silifke Mutasarrıfı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1972 yılında köprüde kapsamlı bir genişletme çalışması yapılmıştır. 5 kemerli köprü, orjinalinde 7 gözlü olup günümüzde temelleri haricinde tamamen moderndir. (Kaynak)

Roma Köprüsü uzaktan görünümü | Silifke Belediyesi sitesinden alınmıştır.

SİLİFKE TAŞ KÖPRÜ NEREDEDİR? ROMA KÖPRÜSÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Köprü günümüzde Mersin’in Silifke ilçe merkezinde bulunmaktadır. Mersin Merkez’den Silifke’ye Silifke Koop ve Büyükşehir Belediye otobüsü gidebilirsiniz.

Adres: Gazi, İlhan Akgün Cd. No:1 D:1, 33960 Silifke/Mersin

Roma Köprüsü ile Mersin merkez ilçesi Yenişehir arasındaki mesafe yaklaşık 90 kilometre olup, bu mesafe özel araçla 1 saat 25 dakika civarı sürmektedir. Haritadan yardım alarak köprüye kolayca ulaşabilirsiniz.

Taş Köprü yukarıdan görünümü | Türk Hava Kurumu
Kaynak
kulturportali.gov.trsilifke.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu