Gezi Rehberi

Silifke Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mersin'in tarihi yerlerinden Silifke ilçesinde ilk müze çalışmaları 1939-40 yıllarında bölgede bulunan eserlerin Cumhuriyet İlkokulu'nda toplanması ile başlarken, 1958 yılında okulun bir kısmı depo müze olarak kullanılmıştır...

Mersin’in tarihi yerlerinden Silifke ilçesinde ilk müze çalışmaları 1939-40 yıllarında bölgede bulunan eserlerin Cumhuriyet İlkokulu’nda toplanması ile başlarken, 1958 yılında okulun bir kısmı depo müze olarak kullanılmıştır. Bugünkü Silifke Müzesi inşası 1973 yılında başlamış olup, 2 Ağustos 1973 yılında idari binası ve teşhir salonları ile hizmete açılmıştır. Gelelim Silifke Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? gibi bilgilere…

Görsel Google.com’dan alınmıştır.

SİLİFKE MÜZESİ TARİHİ

Cumhuriyet İlkokulu’nda bölgenin tarihi eserlerinin toplanması ile ilçede başlayan müzecilik 1973 yılında bugünkü Silifke Müzesi’nin açılışı ile tamamlanmıştır. İki katlı ve bahçe içinde yer alan Silifke Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.

Müzede Erken Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı, Geç Tunç Çağı, Demir Çağı ile Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

SİLİFKE MÜZESİ NEREDE?

Silifke Müzesi, Silifke ilçesine bağlı Atik Mahallesi Malazgirt Bulvarı’ndadır.

  • Adres: Atik Mahallesi, Malazgirt Bulvarı, No:29/A 33940 Silifke / MERSİN
  • Telefon: 0 (324) 714 10 19
  • E-Posta: silifkemuzesi@kultur.gov.tr
Görsel Silifke Müze Müdürlüğü’nden alınmıştır.

SİLİFKE MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’den Silifke’ye 170 nolu belediye otobüsü ile gidebilirsiniz. Ayrıca Silifke Koop otobüsleriyle de ilçeye ulaşım sağlanabilecektir. Özel aracıyla ilçeye gidecekler için Mersin Merkez – Silifke arası 97 kilometre olup ulaşım yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir.

SİLİFKE MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Silifke Müzesi giriş ücreti 10 TL olup müze hafta sonu ziyarete kapalıdır.

SİLİFKE MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ 2021

Müzeyi yaz dönemi saat 10.00 – 17.00 arasında, kış dönemi ise 08.00 – 16.45 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak
muze.gov.trkulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu