Gezi Rehberi

Silifke Mara Yaylası (Kırobası) Rehberi

Mersin'in Silifke ilçesinin kuzeyinde, Toros Dağlarının ortasında bulunan Kırobası (Mara) Yaylası'na 46 kilometrelik asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır.

Mersin’in Silifke ilçesinin kuzeyinde, Toros Dağlarının ortasında bulunan Kırobası (Mara) Yaylası‘na 46 kilometrelik asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Silifke yöresinin en eski yaylası olan Kırobası, Roma ve Bizans dönemlerinde de yayla olarak kullanılmıştır.

Bu yazımızda Silifke Mara Yaylası nerede ve nasıl gidilir, Silifke Mara Yaylası yol tarifi, rakım, nüfus, hava durumu gibi bilgilere yer vereceğiz.

Kırobası Yaylası görseli Foursquare’den alınmıştır. | Abdullah K.

SİLİFKE MARA YAYLASI (KIROBASI)

Mersin’in Silifke ilçesinin kuzeyinde, Toros Dağlarının ortasında bulunan Kırobası (Mara) Yaylası bölgenin en eski yaylalarındandır. Roma ve Bizans dönemlerinde de yayla olarak kullanılan Kırobası’na 46 kilometrelik asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır.

Antik çağlardan günümüze kadar gelen ve günümüzde de kullanılan su kanalları o dönemlerin kanıtıdır. Kırobası‘nda kır kahveleri, kır lokantaları, marketler, PTT, sağlık ocağı gibi birçok hizmet bulunmaktadır. Mara Yaylası, yöreye özgü Karamuk çalıları ve ardıç ağaçları ile kaplıdır.

Kırobası Yaylası görseli Foursquare’den alınmıştır. | Ersin S.

SİLİFKE MARA YAYLASI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Kırobası (Mara) Yaylası, Silifke ilçesinin kuzeyinde, Toros Dağları’ndadır.

Silifke Mara Yaylası yol tarifi:

Mersin Merkez ile Kırobası (Mara Yaylası) arası mesafe 68 kilometredir. Merkezden Kırobası’na araçla yolculuk 1 saat 30 dakika civarı sürmekte olup, toplu ulaşım ile Silifke ilçe merkezinden köy otobüsleriyle Kırobası’na gidebilirsiniz.

Bu yazıda, kulturportali.gov.tr‘de yer alan bilgilerden yararlanılmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu