Gezi Rehberi

Silifke Kalesi

Silifke Kalesi, Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan, Helenistik veya Erken Roma Dönemi'ne ait olduğu düşülen, zaman içerisinde geçirdiği onarım ve değişikler ile bugün bir Orta Çağ kalesi görünümünde olan tarihi bir kaledir.

Silifke Kalesi, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, Helenistik veya Erken Roma Dönemi’ne ait olduğu düşülen, zaman içerisinde geçirdiği onarım ve değişikler ile bugün bir Orta Çağ kalesi görünümünde olan tarihi bir kaledir.

Silifke Kalesi Hakkında Bilgiler

Silifke‘ye hakim, 185 metre yüksekliğinde bir tepe üzerine yapılmış olan kalenin etrafı kuru hendekle çevrilidir. Oval biçimindeki kalenin içinde kemerli galeriler, su sarnıçları, depo gibi birçok kalıntı bulunmaktadır.

Silifke Kalesi yukarıdan görünümü | Görsel Silifke Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatname’nde 17. yüzyılda Silifke Kalesi’nin 23 burcu olduğu, içerisinde bir cami ve 60 ev bulunduğu yazmaktadır. Günümüzde görülebilen ise 10 adet burç bulunmaktadır. (Kaynak)

Silifke Kalesi uzaktan görünümü | Görsel Silifke Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Silifke Kalesi nerededir? Silifke Kalesi’ne nasıl gidilir?

Silifke Kalesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Pazarkaşı mahallesinde konumlanmıştır. Kale, Silifke ilçe merkezine oldukça yakın konumdadır.

Kale, Silifke ilçe merkezine 2-3 kilometre, Mersin Merkez ilçesi Yenişehir’e ise 92 kilometre uzaklıktadır. Yenişehir’den kaleye araç yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Silifke Kalesi yandan görünümü | Görsel Silifke Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Silifke Kalesi Giriş ücreti ve Ziyaret saatleri

  • Ziyaret Saatleri: Kaleyi saat 08.00 – 19.00 aralığında ziyaret edebilirsiniz.
  • Giriş Ücreti: Kale herkesin ziyaretine açık olup, giriş ücreti talep edilmemektedir.

Yazıda kullanılan görseller silifke.bel.tr’den alınmıştır.

Kaynak
silifke.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu