Gezi Rehberi

Silifke Gökbelen Yaylası Rehberi

Gökbelen Yaylası, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı, Silifke-Gülnar karayolu üzerinde bulunan küçük bir yayladır.

Gökbelen Yaylası, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı, Silifke-Gülnar karayolu üzerinde bulunan küçük bir yayladır. Nüfusu bin civarı olan yayla halkının çoğu Silifke’de yaşamakta ve Gökbelen’i yaz aylarında yayla olarak kullanmaktadır.

Bu yazıda Gökbelen Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Gökbelen Yaylası nasıl bir yerdir? Gökbelen Yaylası civarında gezilecek yerler neler? Silifke’de kamp kurulabilecek yerler neler ve Gökbelen Yaylası kamp yerleri nelerdir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

GÖKBELEN YAYLASI – SİLİFKE

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Gökbelen, Silifke karayolunun 30’uncu kilometresindedir. Silifke halkının yaz aylarında yoğun şekilde kullandığı yayla, çam ve maki türü bitkilerle çevrilidir. 968 metre rakımda olan yaylanın nüfusu 1000’e yakındır.

Gökbelen Yaylası, sebze ve meyve bahçeleri ile dolu olup, köy civarında bulunan orman kıyısında çadırlı kamp kurulabilecektir.

GÖKBELEN YAYLASI NEREDE?

Gökbelen Yaylası, Silifke karayolunun 30’uncu kilometresinde, Gülnar ilçe sınırına yakın bir konumdadır. Gülnar-Silifke yolu üzerinde olan yayla, Çamlıca ve Uşakpınarı’nın yukarısındadır.

Gökbelen Yaylası – Görsel: Google Haritalar – Atilla Göçer

GÖKBELEN YAYLASI’NA NASIL GİDİLİR?

Yayla, Silifke-Gülnar yolu üzerinde olup, yukarıdaki haritadan yardım alarak Gökbelen’e rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

GÖKBELEN YAYLASI YAKINLARINDA ÇADIR KAMPI

Gökbelen Yaylası’nın yukarlarında oldukça geniş ormanlık alan bulunmaktadır. Ormanlık alanın kıyısında çadırlı kamp kurulabilecektir. Kamp yerinde bir işletme olmadığı için tüm ihtiyaçlarınızı Silifke’den alarak gelmeniz önerilmektedir.

Gökbelen Yaylası – Görsel: Google Haritalar – Atilla Göçer

Yazıda Kulturportali.gov.tr‘de yer alan bilgilerden yararlanılmıştır.

Kaynak
kulturportali.gov.trwikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu