Gezi Rehberi

Silifke Gezi Rehberi | Silifke’de Gezilecek Yerler

Silifke, tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve muhteşem sahil-plajları ile Mersin'in en güzel ilçelerinden biridir. Mersin'de yaz turizmin merkezi halinde olan Silifke'de çok sayıda denize girilecek yer, gezilecek yer ve kültür turizmi açısından çok sayıda tarihi eser ve kalıntı bulunmaktadır.

Silifke, tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve muhteşem sahil-plajları ile Mersin’in en güzel ilçelerinden biridir. Mersin’de yaz turizminin merkezi halinde olan Silifke’de çok sayıda denize girilecek yer, gezilecek yer ve kültür turizmi açısından çok sayıda tarihi eser ve kalıntı bulunmaktadır. Silifke Gezi Rehberi‘nde Silifke’de gezilecek yerler, denize girilecek yerler, yaylalar ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Silifke; Antik kent, tarihi yapı, köprü, cami ve kilise gibi yapılar açısından son derece zengindir. Bu sebeple Tarsus’la birlikte Mersin kültür turizminin öne çıkan ilçelerinden olmaktadır. Muhteşem denizi ve plajları ile Silifke yazın yerli ve yabancı binlerce turist tarafından tercih edilmektedir. Silifke Gezi Rehberi ile ilçenin göz kamaştırıcı güzelliklerini keşfedeceksiniz.

Silifke Gezi Rehberi | Silifke’de Gezilecek Yerler

Silifke Tarihi Yapıları

Uzuncaburç Antik Kenti

Görsel Silifke.bel.tr’den alınmıştır.

Mersin ilinde antik dönemden kalan bir kent öreni olan Uzuncaburç günümüze gelen yapıları ile Mersin kültür turizmi açısından çok önemli bir yerdir.

Uzuncaburç, o günkü adıyla Diokaesareia kenti, Seleukos döneminde Olba Devleti’nin parçası olarak tapınak merkeziydi. Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmesinin ardından M.S. 72 yılında kent Olba’dan ayrılarak ayrı bir kent haline getirilmiştir. (Olba’ya mesafesi yaklaşık 4 kilometredir.)

Hristiyanlık’ın kabulü sonrası helenistik tapınakların bir bölümü kilise haline getirilerek kent piskoposluk merkezi olurken bölgenin Araplar tarafından ele geçirilmesi sonucu Uzuncaburç terk edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise bölgenin yakınında yeni yerleşim yeri oluşturulurken, Helenistik kuleden esinlenilerek bölgeye Uzuncaburç adı verilmiştir.

Olba Antik Kenti

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü’nden alınmıştır.

Helenistik Dönem’de Olba Krallığı’nın merkezi olan ve dönemin çok önemli ticaret şehri ve dinsel merkezi olan Olba Antik Kenti, günümüzde Mersin’in Silifke ilçesi Uzuncaburç’tadır.

Küçük bir devlet olan Olba Krallığı, tarihinin büyük kısmını çevresindeki Selevkos ve Roma İmparatorluğu gibi büyük devletlerin himayesinde geçirmiş bu sebeple günümüze Mersin’de yoğun antik eserler görülmüştür.

Olba Antik Kenti, günümüzde Mersin’in Silifke ilçesi Uzuncaburç’tadır. Kent Uzuncaburç’a 4 km uzaklıkta olup deniz kenarında değil, Toros Dağlarında yer almaktadır.

İmbriogion Antik Kenti, Demircili Anıt Mezarları

İmbriogion Antik Kenti mezarlarına ait görüntü Silifke.bel.tr adresinden alınmıştır.

İmbriogon Antik Kenti Silifke – Uzuncaburç karayolunun 7’inci kilometresinde bulunan kent, Demircili Anıt Mezarları ise antik İmbriogon şehrinin soylularına ait tek ve çift katlı anıt mezarlardır.

İmbriogon Antik Kenti’nde yol kenarında dört anıt mezar bulunmakta olup, mezarların M.Ö. II. Yüzyıl Roma döneminden günümüze geldiği düşünülmektedir.

Mezarların ilerisindeki tepede ören yerine ait çok sayıda kalıntı ve bir kule görülmektedir. Dört anıt mezar dışında Sivri Kale olarak bilinen bir anıt mezar daha vardır. Ayrıca antik kentten aşağı inerken başka mezar da vardır.

St. Pantaleon Kilisesi, Aphrodisias Antik Kenti

Görsel Arkeo Denemeler’den alınmıştır.

Aphrodisias Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık mahallesine bağlı Ovacık Burnu ve Köserelik Adası’na yayılmış eski yerleşim yeridir. Antik kentte bulunan en önemli eser Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenen, Mozaikli Kilise olarak bilinen St. Pantaleon Kilisesi’dir.

Mersin’in Silifke ilçesi yakınlarında M.Ö. 7’inci yüzyılda kurulduğu düşünülen Aphrodisias Antik Kenti‘nde yüzey araştırmaları dışında arkeolojik kazı yapılmamıştır. Kent ilk olarak 1891 yılında Rudolf Heberdey tarafından bilim dünyasına tanıtılırken, 1967-70 yıllarında Alman Ludwig Bugge tarafından ‘St. Pantaleon Von Aphrodisias in Kılikien” isimli kitap yayınlanmıştır.

Aphrodisias Antik Kenti tarihinin çok daha eskiye dayandığı düşünülse de kent St. Pantaleon Kilisesi ile tanınmaktadır. M.Ö. 6’ıncı yüzyılda yapıldığı, M.S. 4’üncü yüzyılda kiliseye çevrildiği düşünülen yapının taban mozaiklerinin üç ayrı kişi tarafından yaptırıldığı ve Hristiyan azizlerinden St. Pantaleon’a ithaf edildiği mozaiklerde bulunan yazıtlardan anlaşılmaktadır.

St. Pantaleon Kilisesi’nin bulunduğu Aphrodisias Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesindedir. Ovacık Burnu’nda bulunan antik kent, Tisan Yarımadası‘nda bulunmaktadır.

Silifke Kalesi

Silifke Kalesi yandan görünümü | Görsel Silifke Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Silifke Kalesi, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, Helenistik veya Erken Roma Dönemi’ne ait olduğu düşülen, zaman içerisinde geçirdiği onarım ve değişikler ile bugün bir Orta Çağ kalesi görünümünde olan tarihi bir kaledir.

Silifke‘ye hakim, 185 metre yüksekliğinde bir tepe üzerine yapılmış olan kalenin etrafı kuru hendekle çevrilidir. Oval biçimindeki kalenin içinde kemerli galeriler, su sarnıçları, depo gibi birçok kalıntı bulunmaktadır.

Silifke Kalesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Pazarkaşı mahallesinde konumlanmıştır. Kale, Silifke ilçe merkezine oldukça yakın konumdadır.

Tokmar Kalesi

Mersin’in Silifke ilçesinde, denize hakim bir konumda bulunan Tokmar Kalesi, 12’inci yüzyıldan günümüze gelmiştir. Silifke’nin Akdere mahallesinde, denize hakim bir konumda inşa edilen Tokmar Kalesi‘nin güneyi yalçın bir kaya ile çevrili olup, kalenin kuzeyinde savunma burçları vardır. Kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de 12’inci yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

Silifke Alaaddin Cami

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Alaaddin Cami, Mersin kültür turizmi açısından önemli kültürel miraslardandır. Selçuklu sultanlarından Alaaddin Keykubat döneminden günümüze gelen cami Merkez Cami olarak da bilinmektedir.

Adres: Pazarkaşı, Fevzi Çakmak Cd. No:12, 33950 Silifke/Mersin

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi

Görsel Türkiye Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi (Meryemlik), Silifke ilçe merkezine dört kilometre uzaklıkta yer alan ören yeridir. Kilise, Hristiyanlık tarihi ve Mersin Kültür Turizmi açısından çok önemlidir.

Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul’ün vaazlarından etkilenen 17 yaşındaki Tekla, kendisini Hristiyanlık dinine adamıştır. Bugünkü Konya ve Yalvaç’ta Hristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken paganların baskılarına maruz kalınca kaçarak Seleucia’ya gelen Aya Tekla, sonradan kiliseye çevrilen bir mağarada saklanmıştır. Sığındığı mağaradan yöredeki insanlara Hristiyanlık inancını yayarken, mucizeler yaratarak hastaları da iyileştirdiği rivayet edilir. Yine öldürüleceği sırada bu mağarada kaybolduğuna inanılır.

Cambazlı Kilisesi

Görsel Cambazlı Kilisesi’nin restoran öncesi hali olup Silifke.bel.tr’den alınmıştır.

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olan Uzuncaburç’a antik bir yolla bağlantılı olan Cambazlı’da günümüze gelen çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında yer alan ve köyün girişinde yer alan kilise görülmeye değerdir…

Cambazlı’da geç helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda kalıntı yer almaktadır. Roma Dönemi mezar anıtları ve Erken Bizans Dönemi’ne ait kilise görülmeye değerdir. Bu kilise bölgedeki örtü seviyesine kadar en iyi durumda kalabilmiş kilise olup üç neflidir. Kilisenin neflerini ayıran sütunlardan kuzey tarafındakiler yıkılmış olsa da halen yapının içinde durmaktadır. Bazı sütun başlıkları devşirmedir. Oldukça iyi bir taş işçiliğine sahip olan Cambazlı Kilisesi‘nin temenos duvarları da günümüzde ayaktadır.

Cambazlı Kilisesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Cambazlı Köyünde bulunmaktadır. Cambazlı Kilisesi, Silifke’nin 29 km doğusunda yer almaktadır.

Hasanaliler Kilisesi

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Hasanaliler Kilisesi (Çanlı Kilise) büyük ölçüde tahribata uğrasa da günümüze gelmiştir. Kilise, 6’ıncı yüzyılda Bizans İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır. Kilisenin kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmemektedir. Kilisenin doğu ve kuzey duvarlarında günümüze gelene kadar büyük tahribat oluşmuştur.

Hasanaliler, Mersin’in Silifke ilçesinde Narlıkuyu mahallesine bağlı eski bir köy olup Narlıkuyu merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Kilisenin hemen güneyinde köyün camisi bulunmakta ve kilisenin bir kilometre güney doğusunda Cennet ve Cehennem Çökükleri yer almaktadır.,

Silifke Taş Köprü (Taş Köprü)

Roma Köprüsü | Silifke Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Silifke Taş Köprü veya Roma Köprüsü, Mersin ilinin Silifke ilçe merkezinde bulunan, M.S. 77-78 yıllarında yaptırılan tarihi bir köprüdür. Köprü günümüze gelene kadar çok kez büyük onarımlar görmüş olup, Silifke‘de görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

Köprü M.S. 77-78 yıllarında dönemin Kilikya Valisi L. Octavius Memor tarafından Roma İmparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus adına yaptırılmıştır. Göksu Irmağı üzerindeki Taş Köprü, 19. yüzyılın sonlarına kadar orjinal şeklini korumuş, birçok defa tamir ve tadil edilmiştir.

Karakabaklı Ören Yeri

Karakabaklı yerleşim yeri kalıntıları | Silifke Belediyesi internet sitesi

Karakabaklı Ören Yeri, günümüzde Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, Roma İmparatorluğu döneminden kalan bir yerleşim yeri örenidir. 3 hektarlık bir alanı kaplayan yerleşim yerinde Korasion antik kentine giden bir Roma yolu vardır. Karakabaklı‘dailk yerleşim Helenistik döneme ait olsa da kalıntılar genel olarak Roma İmparatorluğu ve erken Bizans İmparatorluğu dönemlerine aittir. Yerleşim yeri 5’inci ve 6’ıncı yüzyıllarda en parlak dönemini yaşamıştır.

Karakabaklı ekonomisi, Taşlık Kilikya bölgesinin diğer yerleşim yerleri gibi zeytin ve üzüme dayanıyordu. Bölgedeki parlak dönem Arapların bölgeye gelişi ile son bulmuştur.

Işıkkale Ören Yeri

Işıkkale görseli | Google Haritalar – @Nadir Koksoy

Işıkkale, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan bir ören yeridir. Yaklaşık 8 hektarı bulan ören yeri alanında üç nefli bir kilisenin yanı sıra Roma yolu, tarihi evler, sarnıçlar, lahit ve zeytin işliklerine ait örenler bulunmaktadır.

Silifke Doğal Güzellikleri

Cennet Cehennem Mağarası

Cennet Cehennem Ören Yeri görseli | Google Haritalar

Cennet Cehennem Mağarası veya Cennet Cehennem Çökükleri, Mersin-Silifke karayolu üzerinde Narlıkuyu yakınlarında bulunan, Mersin’in en önemli kültür turizmi yeridir. Doğal yollarla oluşan bu iki büyük çukur; obruk, mağara ve çökük gibi isimlerle anılmaktadır. İşte Cennet Cehennem Mağarası hakkında bilgiler.

Cennet ve Cehennem Çukurları, yeraltı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurlardır. Silifke ilçe merkezine 25 km mesafede Antik Narlıkuyu Limanının 2 km kuzeybatısında, Kızkalesi‘nin 5 kilometre batısında yer almaktadır. Yer altı sularının uzun yıllar boyunca kireç tabakasını eriterek içerisindeki suyun boşalması ile altı oyulan tavan yapısının çökmesi ile meydana gelen doğal (obruk) oluşumlardır.

Astım Mağarası

Mağara görseli kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Astım Mağarası, Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu mahallesinde bulunan, astım hastalarına iyi geldiğine inanılan ve efsanelere konu olan havası nedeniyle nefesini açmak isteyenler ve güzelliğiyle fotoğraf meraklılarını cezbeden bir mağaradır.

Cennet Cehennem Mağarası‘nın yaklaşık 600 metre kuzeybatısında yer alan Astım Mağarası, bir tabiat harikası olarak bilinmektedir. Astım hastalarına iyi geldiğine inanıldığı için özellikle nefesini açmak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Göksu Deltası Kuş Cenneti

Göksu Deltası Kuş Cenneti’nden muhteşem bir görüntü | Silifke.bel.tr

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Göksu Deltası, aynı zamanda bir Ramsar alanıdır ve birçok göçmen kuş açısından önemli bir sulak alandır. Göksu Deltası göçmen kuşların yanı sıra deniz kaplumbağaları “Caretta Caretta” ve “Chelonia Mydas“ın yumurtalarını bıraktığı, Akdeniz’deki en önemli ana yuvalama bölgelerinden birini oluşturur.

Akyar Koyu

Akyar Koyu görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Narlıkuyu Akyar Koyu, ailecek piknik yapılabilecek, denize girilebilecek ve ormanın içerisinde temiz havayla güzel bir gün geçirilebilecek bir yerdir. Etrafı çam ağaçlarıyla dolu olan bu mesire yeri ve koyun denizi temiz suyu ise soğuktur.

Akyar’da ailecek piknik yapıp, günübirlik denize girmek dışında kamp da yapabilirsiniz. Mersin’de çadır kampı yapılacak yerler arasında olan Akyar Koyu’nda günübirlik değil daha uzun tatil yapabilirsiniz.

Silifke’de Denize Girilecek Yerler

Yapraklı Koy

Plaj görseli denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

Yapraklı Koy Plajı, sıcak Akdeniz suyundan sıkılan tatilciler için dağdan gelen kaynak suyu ile deniz suyunun karışması sonucu oluşan soğuk suyu ile Mersin’in sıcak yaz günlerinde çok tercih edilen plajlardan birisidir.

Yapraklı Koy, Mersin’in Silifke ilçesi Susanoğlu beldesi (mahallesi) girişinde yer alan doğal yapıdır. Eskiden bakir koylardan olsa da 2000’lerin ortasından itibaren tamamen tesisleşmiş ve Mersin’de yaz turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Arkum Halk Plajı

Arkum denizinin görseli – Mersindeneyapilir.com

Arkum, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı eski bir beldedir. Arkum sahili, masmavi, berrak denize ve ince kumlardan oluşan çok uzun kumsala sahiptir. Arkum Halk Plajı, yazlık siteleri ve restoranlarıyla bilinen Arkum‘un geri kalan kısmında çilek ve muz seraları başta olmak üzere genel olarak tarım yapılmaktadır.

Arkum Plajı’nın sahili ince kumlardan oluşmakta, denizin su seviyesi sığ, su sıcaklığı düşük yani soğuktur. Mersin‘in yaz sıcağında serinleten Arkum denizi, bazı noktaları dışında sığ olduğu için ailecek denize girmeye uygundur.

Devamını oku…

Mersin’in Tatil Cenneti: Narlıkuyu

Narlıkuyu görseli Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Narlıkuyu, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan, sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranları, masmavi denizi ve zengin tarihi kalıntıları ile Mersin’de gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Cennet Obruğu’ndan gelen soğuk tatlı yer altı suyunun Akdeniz’e karıştığı yer olan Narlıkuyu, Mersin’in tatil cenneti beldesidir. (yapılan değişiklikle mahalle olmuştur.) Narlıkuyu masmavi denizi ve güzel plajı ile Mersin’de denize girilecek yerler listesinde yer aldığı gibi, Mersin’in en güzel balık lokantalarından birçoğuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Narlıkuyu Rehberini oku….

Atayurt Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Atayurt Plajı, geniş sahil şeridi ve temiz deniziyle Mersin’de denize girilecek en iyi plajlar listelerinde mutlaka yer almaktadır. Atayurt Plajı, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Atayurt‘ta bulunmaktadır. Kızkalesi ve Silifke arasında konumlanan plaj, Mersin Merkeze 95 km uzaklıkta olup araçla yolculuk 1,5 saate yakın sürmektedir. 

Altınorfoz Plajı

Görsel, Altınorfoz Hotel sitesinden alınmıştır.

2007 yılından beri Mavi Bayrak ödüllü Altınorfoz plajı, Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir. Mersin’in en iyi otelleri arasında gösterilen Altınorfoz Hotel’in plajı, konaklayanlar gibi günübirlik denize girmek için gelenlerin de uğrak noktasıdır.

Devamını oku…

Akyar Koyu ve Kamp Alanı

Akyar Koyu görseli Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

Akyar Kamp Alanı, Mersin Merkez’e 85 kilometre mesafede, Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu bölgesindedir. Suyu soğuk olan Akyar Koyu’nun dibi kumluk ve kayalık yapıya sahiptir. Akyar Koyu dalış yapanların uğrak yerlerindendir. Dip yapısı kumluk ve kayalık olan Akyar’da 14 metre derinliğe inildiğinde Kızkalesi istikametine doğru bir set takip edilebilmektedir. Koyun içine doğru dönülürse 8 metre ile 12 metre derinliğinde dalış yapılabilmektedir.

Akçakıl Plajı, Camping

Görsel, Akçakıl Camping sitesinden alınmıştır.

Mersin’in Silifke ilçesinde Taşucu’nda bulunan Akçakıl Plajı ve Akçakıl Camping, Mersin’de denize girilecek yerler ve Mersin’de kamp yapılacak yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Akçakıl Camping, Mersin-Antalya karayolu üzerinde Silifke ilçe merkezinden 12 kilometre, Taşucu’ndan 3 kilometre uzaklıkta yer alan naturel bungalov evleriyle deniz ve doğayla baş başa tatil imkanı sunan küçük bir tatil köyüdür.

Boğsak Adası ve Koyu

Mersin’in önemli turizm merkezlerinden Boğsak Adası ve Boğsak Koyu, Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık mahallesinin kıyısında yer almaktadır. Boğsak’ın sahili ince kumlu ve küçük çakıl taşlı yapıya sahiptir. Mavi bayrak ödüllü bir koy olan Boğsak Koyu’nun denizi sığdır. Boğsak adası doğal dalgakıran niteliği taşımaktadır. Koyda 2 adet dalış okulu bulunmakta olup, dalış tekneleri yaz aylarında her gün denize açılır.

Devamını oku…

Mavikent Sahili ve Kamp Alanı

Sahil görseli Foursquare’den alınmıştır.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık mahallesinde bulunan Mavikent sahili ve kamp alanı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Mavikent, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Akdere mahallesindedir. Mersin Merkez ile Mavikent arası 120 kilometre olup araç yolculuğu yaklaşık 2 saat sürmektedir. Trafik durumuna bağlı olarak bu süre artmaktadır.

Devamını oku…

Tisan Adası ve Koyu

Tisan Adası görseli tatildukkani.com’dan alınmıştır.

Dünyanın en ilginç ve en güzel koylarından birisi olan Tisan Koyu ve Tisan Adası, Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık mahallesinde bulunan saklı bir cennettir. Tisan Adası ve Tisan Koyu, Silifke’nin Yeşilovacık mahallesine (eski belediye) bağlı, Mersin-Antalya karayolundan sapıldıktan sonra dağ aşılarak sahile inildiği için Mersin’in bakir kalan plajlarından birisidir. Mersin’e 150 kilometre, Silifke’ye 47 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Devamını oku….

Taşucu Kum Mahallesi Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Taşucu’nda denize girilecek yerlerden birisi olan Kum Mahallesi Plajı, kumlu sahili ve sığ denizi ile ailecek denize girilen bir plajdır. Plaj kumlu yapıda olup, deniz suyu ılık ve sığdır. Sabah saatlerinde deniz sakin, akşama doğru dalgalı olabilmektedir. Bu nedenle öğle saatlerinde küçük çocuklu aileler için denize girilebilecek yerlerden birisidir.

Taşucu Halk Plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin Taşucu’nda denize girilecek yerlerin başında gelen Taşucu Halk Plajı, uzun sahili ve sığ denizi ile ailecek gidilen yerlerdendir. Plaj, ince taşlarla karışık kumdan oluşmaktadır. Taşucu Plajı‘nın uzun sahili ve sığ denizi vardır. Deniz suyu yüksekliği düşük ve suyu ılıktır. Öğleden sonra zaman zaman dalgalı olmaktadır. Mersin’de ailecek denize girilen yerlerden birisidir.

Devamını oku…

Kızlar Hamamı Koyu, Narlıkuyu

Koyun görüntüleri Google Haritalar’dan alınmıştır.

Narlıkuyu Kızlar Hamamı Koyu, soğuk ve berrak suyu, çevresindeki çamlık alanları ile hem denize girmek isteyenlerin hem de piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir. Kızlar Hamamı Koyu, Silifke’ye bağlı Narlıkuyu Akyar mevkiidedir. Soğuk ve berrak suyu, çamlık alanları ile dikkat çeken Kızlar Hamamı Koyu’nun ismi Yunan Mitolojisine göre Zeus’un kızlarının burada denize girerek banyo yapmalarından gelmektedir.

Kızlar Hamamı Koyu nerede nasıl gidilir?

Atakent Kapızlı plajı

Plaj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Atakent Belediyesi Kapızlı Kampı, yaz aylarında çadır kampı için tercih edilirken, yaklaşık 20 km uzunluğundaki Kapızlı Plajı Mersin’in en önemli plajlarındandır. Kapızlı’da izcilik kampı, devlete ait dinlenme tesisleri ve yazlıklar bolca bulunmaktadır. Kızkalesi, Uzuncaburç, Adamkayalar’a yakın olan Kapızlı 3 Mavi Bayrak ödülüdür. Kapızlı Plajı’nın giriş ücreti olmayıp, ücretsiz giriş yapılmaktadır. Şemsiye ve şezlong kiralama hizmeti mevcuttur.

Devamını oku…

Susanoğlu Plajı

Plaj fotoğrafı denizkizi.com.tr’den alınmıştır.

2017 yılından bu yana mavi bayraklı olan Susanoğlu Plajı, Mersin’de denize girilecek yerlerin başında gelmektedir. Kum kalitesinin zirvede olduğu plaj, yazın Mersin’in en kalabalık yerlerindendir.

Devamını oku…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu