Gezi Rehberi

Silifke Balandız Yaylası Rehberi

Balandız Yaylası (Gümüşlü) Mersin ili Silifke ilçesine bağlı Toros Dağları'nda konumlanmış bir dağ köyü ve yayladır.

Balandız Yaylası (Gümüşlü) Mersin ili Silifke ilçesine bağlı Toros Dağları’nda konumlanmış bir dağ köyü ve yayladır. Silifke ilçe merkezine 22 km, Mersin merkeze ise 105 kilometre uzaklıkta olan Balandız, 930 metre rakımda kuruludur.

Bu yazıda Silifke Balandız Yaylası nerede ve nasıl gidilir, Balandız Yaylası rakım, ulaşım bilgileri ile Balandız Yaylası çadır kampı yapılacak yerler ve diğer merak edilen konular hakkında bilgiler vereceğiz…

SİLİFKE BALANDIZ YAYLASI

Balandız Yaylası veya Gümüşlü Yaylası, Mersin’in Silifke ilçesinde, Toros Dağları’nda bulunan bir köydür. 2019 yılı sayımlarına göre Balandız‘ın nüfusu 158 olurken yaz aylarında yaylanın nüfusu ciddi oranda artmaktadır. 930 metre rakımda kurulan olan Balandız, Silifkelilerin en çok tercih ettiği yaylalardan biri olup, Silifke ilçe merkezine 22, Mersin merkeze ise 105 kilometre uzaklıktadır.

Çevresi çam, maki, Antepfıstığı, sebze ve meyve bahçeleri ile kaplı olan Balandız’ın ilerisinde bulunan ormanlık alanın kenarında çadır kampı yapılabilecektir.

BALANDIZ YAYLASI NEREDE?

Balandız Yaylası Mersin’in Silifke ilçesinde, Silifke karayolunun 21’inci kilometresinde bulunmaktadır. Gülnar-Silifke kara yolu üzerinde bulunan Balandız; Çadırlı, Çamlıca, Çilbayır ve Kırtıl yaylalarına (köylerine) komşu konumdadır.

BALANDIZ YAYLASI’NA NASIL GİDİLİR?

Gülnar-Silifke yolu üzerinde bulunan Balandız Yaylası’na yukarıda yer alan haritadan yardım alarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Yayla, Silifke’ye 22 km, Mersin’e ise 105 km uzaklıktadır.

BALANDIZ YAYLASI YAKINLARINDA ÇADIR KAMPI ALANI

Silifke Balandız Yaylası civarlarında kamp yapılacak işletme olmamakla birlikte, ormanlık arazide çadır kampı yapılmaktadır. İşletme olmadığı için çadır ve kamp malzemeleri yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Balandız Yaylası görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Bu yazıda kulturportali.gov.tr‘de yer alan bilgilerden yararlanılmıştır.

Kaynak
Wikipedia.comkulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu