Gezi Rehberi

Silifke Atatürk Evi Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Silifke'yi ilk ziyaretinde konakladığı ev müzeleştirilmiş, Atatürk'ün kaldığı odanın eşyaları, kooperatif kurması ile ilgili belgeler, ziyaret fotoğrafları ve gazete haberleri gibi belgeler sergilenerek, Silifke Atatürk Evi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Silifke’yi ilk ziyaretinde konakladığı ev müzeleştirilmiş, Atatürk’ün kaldığı odanın eşyaları, kooperatif kurması ile ilgili belgeler, ziyaret fotoğrafları ve gazete haberleri gibi belgeler sergilenerek, Silifke Atatürk Evi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Gelelim Silifke Atatürk Evi Müzesi nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

SİLİFKE ATATÜRK EVİ MÜZESİ TARİHİ

Mustafa Kemal Atatürk, kooperatif ve çiftlik kurma çalışmaları ile yurtiçi gezileri nedeniyle Mersin’in Silifke ilçesini 4 kez ziyaret etmiştir. Atatürk’ün Silifke’yi ilk ziyaretiyle ilgili olarak Taşköprü yakınına mermer bir anıt ve heykel dikilmiş olsa da bu yeterli görülmeyerek müze yaptırılması için girişimlere başlanmıştır. Müze için Atatürk’ün 27 Ocak 1925’de Silifke’yi ilk ziyareti sırasında geceyi geçirdiği ev seçilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1982 yılında kamulaştırılan bina, restore edilerek 1987 yılında Silifke Atatürk Evi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Görsel, Silifke Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

SİLİFKE ATATÜRK EVİ MÜZESİ NEREDE?

Atatürk Evi Müzesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Saray Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunmaktadır.

Adres: Saray, Fevzi Çakmak Cd. No:120 D:a, 33900 Silifke/Mersin

SİLİFKE ATATÜRK EVİ MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’den Silifke’ye 170 nolu belediye otobüsü ile gidebilirsiniz. Ayrıca Silifke Koop otobüsleriyle de ilçeye ulaşım sağlanabilecektir. Özel aracıyla ilçeye gidecekler için Mersin Merkez – Silifke arası 97 kilometre olup ulaşım yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir.

SİLİFKE ATATÜRK EVİ MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Atatürk Evi Müzesi’ne giriş ücretsiz olup, saat 08.00-12.00 ve 13.00-17.00 arasında müze ziyarete açıktır. Pazartesi günleri müze ziyaretlere kapalıdır.

Silifke Atatürk Evi Müzesi şuan kapalıdır.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu