Gezi Rehberi

Sağlıklı Mahallesi Roma Yolu ve Kapısı

Roma Yolu, Mersin'in Tarsus ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta, Sağlıklı Mahallesi'nde bulunmakta olup, yolun uzunluğu 2 kilometre civarındadır...

Roma Yolu, Mersin’in Tarsus ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta, Sağlıklı Mahallesi’nde bulunmakta olup, yolun uzunluğu 2 kilometre civarındadır. Denizden yüksekliği 200 metreyi geçmeyen tepeden itibaren kuzeye, Toroslar‘a uzanırken, yol tarihte Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan en önemli güzergah olarak bilinmektedir.

ROMA YOLU VE KAPISI, SAĞLIKLI

Yol, yüksek ihtimalle M.S. 1. yüzyılda yapılmış ve M.S. 4. yüzyıl ortalarına kadar yoğun şekilde kullanılmıştır. Sağlam kalan bölümlerinde dikdörtgen kireç taşı bloklar ve her iki kenarına arabaların dışarı çıkmasını engelleyen yüksek tretuvar yapılmıştır.

Antik yol ve Roma Kapısı görseli | Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Yolun Tarsus Ovası’nı denize kadar görebilen noktasında bir de anıtsal kapı yer almakta, ancak yapının kitabesi bulunamadığı için yapılış sebebi ve tarihi bilinmemektedir. Bu tek kemerli ve basit işçilikle örülen kapı, yakın tarihte çevresine atılan dinamitlerle yıkılmış, mevcut taşları kullanılarak gerçeğinden farklı şekilde yeniden örülmüştür. (Kaynak)

Antik yol ve Roma Kapısı görseli | Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Sağlıklı Mahallesi Roma Yolu ve Kapısı nerededir, nasıl gidilir?

Tarsus’a 15 kilometre uzaklıkta Sağlıklı Mahallesi’nde bulunmakta olup Mersin Merkez ilçesi Yenişehir’den antik yola D400 üzerinden uzaklık 55 kilometre olup araçla ulaşım 1 saatten biraz fazla sürmektedir. Adana-Erdemli Otoyolu ile ulaşım mesafe uzasa da süre kısalarak 57-58 dakika sürebilmektedir.

Antik yol ve Roma Kapısı görseli | Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu