Gezi Rehberi

Paşa Türbesi, Erdemli

Paşa Türbesi, Mersin'in Erdemli ilçesi kırsalında bulunan, Mersin'in en eski Türk eserlerinden birisidir.

Paşa Türbesi, Mersin’in Erdemli ilçesi kırsalında bulunan, Mersin’in en eski Türk eserlerinden birisidir. Gelelim Erdemli Paşa Türbesi nerede nasıl gidilir? Türbe ne zaman kim tarafından yaptırıldı? gibi soruların yanıtlarına…

PAŞA TÜRBESİ TARİHİ

Türbede yer alan yazıta göre Paşa Türbesi, 1220 yılında ölen Aktaş oğlu Sinan isimli bir Selçuklu Komutanı adına yaptırılmıştır.

Kare şeklindeki türbenin çatısı altıgen şeklindedir. Giriş kapısı kuzey doğuya bakan türbe binasının penceresi yoktur. (Kaynak)

Türbe görseli Tripadvisor.com.tr’den alınmıştır.

ERDEMLİ PAŞA TÜRBESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Türbe, Mersin-Silifke karayolu üzerinde Erdemli ilçesi Ayaş mahallesinde bulunmaktadır. Mersin’den Silifke’ye doğru giderken Ayaş Halk Plajı ve Sebaste Antik Kenti’ni geçtikten kısa bir süre sonra türbeye ulaşabilirsiniz.

Mersin’in Yenişehir ilçe merkezinden Paşa Türbesi arası mesafe yaklaşık 69 kilometre olup, araç yolculuğu 1 saatten biraz daha fazla sürmektedir.

Kaynak
mersin.ktb.gov.trwikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu