Gezi Rehberi

Olba Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Helenistik Dönem'de Olba Krallığı'nın merkezi olan ve dönemin çok önemli ticaret şehri ve dinsel merkezi olan Olba Antik Kenti, günümüzde Mersin'in Silifke ilçesi Uzuncaburç'tadır.

Helenistik Dönem’de Olba Krallığı’nın merkezi olan ve dönemin çok önemli ticaret şehri ve dinsel merkezi olan Olba Antik Kenti, günümüzde Mersin’in Silifke ilçesi Uzuncaburç’tadır. Küçük bir devlet olan Olba Krallığı, tarihinin büyük kısmını çevresindeki Selevkos ve Roma İmparatorluğu gibi büyük devletlerin himayesinde geçirmiş bu sebeple günümüze Mersin’de yoğun antik eserler görülmüştür. Gelelim Olba Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

OLBA ANTİK KENTİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Kilikya’da Toros Dağları zirvesi ile Akdeniz kıyısı arasında kurulmuş küçük bir devlet olan Olba, “tapınak devlet” olarak bilinen ve döneminin önemli inanç merkezlerinden olan bir devlettir. Helenistik dönemde Seleukos İmparatorluğu’na sonraki yıllarda ise Roma İmparatorluğu’na bağlanan Olba, bir dönem Kilikya korsanlarının büyük zarar görmüş, M.Ö. 60’lı yıllarda Roma İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmesiyle bölge korsanlardan temizlenmiştir.

Kraliçe Aba, Olba tarihinin en önemli ismi olurken Aba’nın ölümü sonrası durumlar devlet için kötüye gider sonrasında devlet yıkılır.

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü’nden alınmıştır.

OLBA ANTİK KENTİ NEREDE?

Olba Antik Kenti, günümüzde Mersin’in Silifke ilçesi Uzuncaburç’tadır. Kent Uzuncaburç’a 4 km uzaklıkta olup deniz kenarında değil, Toros Dağlarında yer almaktadır.

OLBA ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez ile Silifke ilçe merkezi arası yaklaşık 97 km olup, araçla ulaşım yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Silifke’ye toplu ulaşım ile gitmek isteyenler Belediye otobüsü veya Silifke Koop’u tercih edebilir. Özel araçla antik kente gitmek isteyenler aşağıdaki haritadan yardım alabilir.

OLBA ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Olba Antik Kenti giriş ücreti 10 TL olup Müze Kart geçerlidir. Antik kente mesai saatleri içinde gidenler, görevliden kentin tarihi hakkında bilgi alabilirler.

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü’nden alınmıştır.
Kaynak
Kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu