Gezi Rehberi

Nure Sofi Türbesi nerede? Nureddin Bey kimdir?

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan Nure Sofi Türbesi, Karamanoğulları Beyliği'nin kurucusu ve ilk beyi Nureddin Sofi'nin türbesidir.

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Nure Sofi Türbesi, Karamanoğulları Beyliği’nin kurucusu ve ilk beyi Nureddin Sofi‘nin türbesidir. Gelelim Nure Sofi Türbesi nerede nasıl gidilir? Nureddin Bey kimdir? sorularının yanıtlarına…

NURE SOFİ TÜRBESİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Nure Sofi Türbesi, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Yalnızcabağ mahallesinde bulunmaktadır. Mersin Merkez’den Mut ilçesi arası mesafe yaklaşık 150 km olup, özel araçla ulaşım 2 saat 30 dakika civarında sürmektedir. Mut‘a giden otobüslerle ilçeye ulaşım mümkün olup, türbeye özel araçla gidecekler aşağıdaki haritadan yararlanabilir…

NUREDDİN BEY KİMDİR?

Nureddin Bey (Nur Sofi) Karamanoğulları Beyliği’nin kurucusu Karaman Bey’in babasıdır. Nureddin Bey zamanın saygın tarikatlarından Babai’ye girerek Sufi olunca isminin kısaltması olan Nur ile Sufi sıfatı birleştirilerek Nur Sufi olarak anılmaktadır. Halk olarak Nur Sofi, yazışmalarda ise Nuri Sofi ve Nure Sofi olarak geçmektedir.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Yazıda kullanılan görsellerin kaynağını görmek için tıklayın!

Kaynak
wikipedia.com

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu