Gezi Rehberi

Namrun Kalesi, Çamlıyayla

Namrun Kalesi, Çamlıyayla'nın en önemli tarihi kalıntısıdır. Çamlıyayla'nın kuzey yamacında yükselen tepe üzerinde bulunan Namrun Kalesi'nin günümüzdeki yuvarlak burçlu yapısı Ortaçağ'dan kalmıştır.

Namrun Kalesi, Çamlıyayla’nın en önemli tarihi kalıntısıdır. Çamlıyayla’nın kuzey yamacında yükselen tepe üzerinde bulunan Namrun Kalesi‘nin günümüzdeki yuvarlak burçlu yapısı Ortaçağ’dan kalmıştır.

Bu yazıda Namrun Kalesi nerede? nasıl gidilir? Namrun Kalesi ne zaman yaptırıldı? Çamlıyayla Namrun Kalesi hakkında bilgiler başlıklarının yanıtlarını okuyabilirsiniz.

ÇAMLIYAYLA NAMRUN KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Orta Çağ’da yaptırıldığı düşünülen ve bölgenin en ünlü kalelerinden olan Namrun Kalesi, Hitit ve Asur dönemlerinde “illibru” ismiyle biliniyordu. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilen savunma kalesine yıkılmış bir merdivenle çıkılmaktadır.

Namrun Kalesi tarihi

Kale, Haçlılar’ın, Anadolu Selçuklu Devleti’nin Kiliya Ermeni Krallığı’nın daha sonra ise Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti’nin yönetimine girmiştir. 1854 yılında başlayan Osmanlı Devleti – Mısır savaşları sırasında kale bir süre Mısır egemenliğinde kalmıştır.

Görsel Çamlıyayla Kaymakamlığı internet sitesinden alınmıştır.

NAMRUN KALESİ NEREDE?

Namrun Kalesi, Çamlıyayla ilçesinin kuzey yamacında yükselen tepe üzerindedir. Kalenin etrafı yaz aylarında yöre halkının bağ evlerine taşındıkları yerdir.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır. | Namrun Kalesi merdivenleri

NAMRUN KALESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Namrun Kalesi’ne kalenin eteğindeki “Köy” denilen bölgedeki eski okul ve lojmanların yolundan veya Namrun Dağ Oteli’nin bahçesinden yaya olarak çıkılır.

Yazı hazırlanırken, Çamlıyayla Belediyesi‘nin yazısından yararlanılmıştır. Yazıda kullanılan görseller; camliyayla.gov.tr‘den alınmıştır.

ÇAMLIYAYLA (NAMRUN) YAYLASI GEZİLECEK YERLER – NAMRUN GEZİ REHBERİ

Çamlıyayla’da gezilecek yerler arasında tabiat parkları ve kaleler ağırlıkla yer almaktadır. İşte Çamlıyayla (Namrun) yaylası gezi rehberi..

Kaynak
camliyayla.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir Yorum

  1. Hi!

    Thanks for this good and extensive article on Namrun Kalesi. In French, it is called ” Forteresse de Lampron “. Any idea on how those two names have coexisted (and still coexist in the literature)? Lampron has a very french sounding. Is this name used in Armenia?

    Thanks in advance for your answer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu