Gezi Rehberi

Nagidos Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mersin'in Bozyazı ilçesinde bulunan Nagidos Antik Kent, görkemli tarihinin yanı sıra karadan ulaşılabilen küçük ada özelliğiyle Mersin'in kültürel güzellikleri arasındadır...

Mersin’in Bozyazı ilçesinde bulunan Nagidos Antik Kent, görkemli tarihinin yanı sıra karadan ulaşılabilen küçük ada özelliğiyle Mersin’in kültürel güzellikleri arasındadır. Anamur’un 10 km doğusunda, Orta Dağlık Kilikya’da bulunan Nagidos, geçmişi M.Ö. 2 binli yıllara kadar uzanan bir yerdir. Gelelim Nagidos Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

NAGİDOS ANTİK KENTİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

M.Ö. 2 binli yıllarda Luvi halkının oluşturduğu Tarhundaşşa Krallığı’nın sınırlarının içinde olan Nagidos, M.Ö. 7’inci yüzyılda bir Samos kolonisi olurken, ticarete açılarak bir liman kenti kimliği kazanmıştır. Ionialılar ve Grekler, Kilikya’nın dağlık kısmında kendileri için üsler kurmuş, Fenikeliler ile doğu ticaretini sürdürmüştür. Antik kent M.Ö. 5 ve 4’üncü yüzyılda ekonomik açıdan güçlüdür. Paşabeleni Tepesi’nin üzerinde yer alan akropolü çeşitli dönemlere ait olduğu sanılan sur, duvarları çevrelemektedir.

Yerleşim sur içinde gelişirken tepenin güney yamaçları tarımsal amaçla kullanılmıştır. Tepe’nin 4 km batısında antik liman bulunmaktadır. Nagidos Antik Kenti’nin tarihini aydınlatan en önemli buluntu bugün Mersin Müzesi’nde sergilenen bir yazıttır. Bu yazıt Nagidos ve komşu kent Arsinoe’nin kuruluşları hakkında önemli bilgiler içerirken, aynı zamanda iki kentteki sınırlar ve düzenlemelere yer vermektedir.

Görsel Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

Nagidos Örenyeri’nin yaklaşık 200 metre karşısındaki Nagidussa Adası‘nda Bizans ve daha sonraki dönemlere ait önemli eserler bulunmuştur.

NAGİDOS ANTİK KENTİ NEREDE?

Nagidos Antik Kenti, Mersin Merkezi’in yaklaşık 200 km batısında Bozyazı ilçesinde yer almaktadır.

  • Adres: Merkez, 107. Sk., 33830 Bozyazı/Mersin
  • Telefon: 0542 557 01 02
Görsel mersin.edu.tr’den alınmıştır.

NAGİDOS ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin-Antalya karayolu üzerinde Bozyazı ilçesinde bulunan Nagidos Antik Kenti’ye gitmek için Mersin Otogarı’ndan Bozyazı’ya giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Anamur ve Silifke’den de Bozyazı’ya dolmuşla ulaşım mümkündür.

Bozyazı ilçesine en yakın havalimanı, Gazipaşa Alanya Havalimanı olup ilçeye uzaklığı yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Antik Kent havalimanı 100, Mersin Merkez’e ise yaklaşık 210 km uzaklıktadır.

NAGİDOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Bozyazı Nagidos Antik Kenti giriş ücreti olmayıp, ören yerini ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu