Gezi Rehberi

Mut Yerköprü Şelalesi, Mersin

Mut Yerköprü Şelalesi, büyüleyici güzelliğiyle Mersin'in doğal güzelliklerinden biri olup, piknik yapmak isteyenlerin, fotoğraf çekmek isteyenlerin ve turla Mersin'i gezenlerin uğrak noktalarındandır.

Mut Yerköprü Şelalesi, büyüleyici güzelliğiyle Mersin’in doğal güzelliklerinden biri olup, piknik yapmak isteyenlerin, fotoğraf çekmek isteyenlerin ve turla Mersin’i gezenlerin uğrak noktalarındandır. Tabiat Anıtı olarak tescillenen şelale, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Mut Yerköprü Şelalesi, Mersin

Yerköprü Şelalesi, Mersin’in Mut ilçesinde Ermenek Çayı üzerinde bulunmaktadır. Şelale, Türkiye’de koruma altına alınan 94 tabiat anıtı ağacın yanı sıra tabii ve tabiat olaylarının meydana getirdiği özelliklere sahip 8 ayrı tabiat parçasından birisidir.

Şelalenin muhteşem görüntüsü | Mersin il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Mut Yerköprü Şelalesi Özellikleri | Oluşumu, Yapısı

Yapılan araştırmada 110 milyon yıl önce Tebeşir Dönemi yaşlı kireç taşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kaynak suyun varlığıyla şelalenin ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelalenin kendisini oluşturan 200 metre uzunluk, 10 metre genişlik ve tabanı 10-15 metre derinliğinde göl olan su tünelinin içerisinde ise doğallığı bozulmamış sarkın ve zengin bitki örtüsü bulunmaktadır.

En etkili yerlerden biri olan ve köprü görevini gören mağaranın Gezende Barajı’ndan gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik beraberinde serinliği getirmektedir. (Kaynak)

Şelalenin muhteşem görüntüsü | Mersin il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Mut Yerköprü Şelalesi Nerededir? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Şelale, Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta Evren mahallesindedir. Hadım-Mut yolundan ulaşılan şelalenin Mersin merkeze uzaklığı D715 karayolu üzerinden 170 kilometre, Silifke yolu üzerinden ise 188 kilometre olup araç yolculuğu 3-3,5 saat civarı sürmektedir.

Şelalenin muhteşem görüntüsü | Mersin il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi
Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu