Gezi Rehberi

Mut Taşhan

Taşhan, Mersin'in Mut ilçe merkezinde bulunan 1700'lü yıllardan günümüze gelmiş, tarihi bir handır. Günümüzde Mut Taşhan düzenlenerek kadın pazarı olarak hizmete açılmıştır.

Taşhan, Mersin’in Mut ilçe merkezinde bulunan 1700’lü yıllardan günümüze gelmiş, tarihi bir handır. Günümüzde Mut Taşhan düzenlenerek kadın pazarı olarak hizmete açılmıştır. Bu yazımızda Mut Taşhan nerede, nasıl gidilir? Mut Taşhan tarihi ve hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

MUT TAŞHAN NEREDE NASIL GİDİLİR?

Taşhan, Mut ilçe merkezinde, Mut Kalesi’nin güneyinde bulunmaktadır. Mersin Merkez ile Mut arası 180 kilometre olup, araç yolculuğu yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Haritadan yardım alarak Taşhan’a kolayca ulaşabilirsiniz.

MUT TAŞHAN TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Taşhan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İçel Mutasarrıfı olan Hacı Sunullah Paşa tarafından 1723-1725 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı yapı, han ve katırlık olarak iki bölümden oluşurken han işlevi sona erince bina bir süre demircilik, semercilik, kalaycılık gibi işler yapan zanatkarlar tarafından kullanılmıştır.

Görsel Mersin Büyükşehir Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Arslan ailesinin mülkiyetinde olan Taşhan, 2020 yılından itibaren Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kadın pazarı olarak yeniden hizmete açılmıştır. Taşhan Üretici Kadın Pazarı‘nda üretici kadınlar doğrudan kendi üretimlerini satışa sunmaktadırlar. (Kaynak)

Görsel Mersin Büyükşehir Belediyesi sitesinden alınmıştır.
Kaynak
mut.gov.trmersin.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu