Gezi Rehberi

Sertavul Yaylası Rehberi

Sertavul Yaylası, Mut-Karaman karayolunun 36'ıncı kilometresinde yer alan, çam ve ardıç ağaçlarıyla çevrili bir yayladır.

Sertavul Yaylası, Mut-Karaman karayolunun 36’ıncı kilometresinde yer alan, çam ve ardıç ağaçlarıyla çevrili bir yayladır. Yaylanın iç kısımlarında meyve bahçeleri, kır çiçekleri ve dağ çayırları bulunurken Sertavul, Alahan Manastırı’na yakın konumdadır.

Bu yazıda Mersin’in Mut ilçesinde bulunan ve Mersin’i Karaman’a bağlayan Sertavul Geçidi‘nin bulunduğu Sertavul Yaylası hakkında merak edilen; Sertavul Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Sertavul Geçidi ve Sertavul Yaylası’nda neler yapılır? gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler nelerdir? gibi sorulara yanıt veriyoruz.

SERTAVUL YAYLASI

Sertavul Yaylası, Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Sertavul Geçidi‘nde kurulmuştur. Çam ve ardıç ağaçlarının çevrelediği yaylanın iç kısmında çok sayıda meyve bahçesi bulunmaktadır. Yaylada elektrik, su, PTT gibi çok sayıda alt yapı ve kamu hizmeti bulunmaktadır. Mut, Silifke, Karaman halkının yayla olarak kullandığı bölgede, Yörükler de çadır kurarak hayvanlarını otlatmaktadır.

Yaylada alabalık ve et yemekleri sunan kır lokantaları hizmet vermektedir. Temel ihtiyaçları yayladan sağlamak mümkündür. Sertavul’un saç kavurması ve balı meşhurdur.

Sertavul görseli Google Haritalar’dan alınmıştır | Uğur Döğer

MUT SERTAVUL YAYLASI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Yayla, Mut – Karaman – Konya karayolunun 36’ıncı kilometresinde yer almaktadır. Sertavul Geçidi Toros dağlarında, D 715 nolu karayolu üzerinde olup 1650 rakımda bulunmaktadır. Sertavul Geçidi’ne yukarıdaki haritadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

SERTAVUL YAYLASI’NDA YAPILACAK AKTİVİTELER, GEZİLECEK YERLER

Mut – Sartavul yolunun 21. kilometresinden sağa dönülerek 1.5 km gidilerek Alahan Manastırı’na ulaşabilirsiniz.

Sertavul Geçidi – Google Maps

Mersin kültür turizmi açısından çok önemli bir tarihi miras olan Alahan Manastırı’nın yanı sıra, Sertavul Yaylası yakınında Kestel dağında Yaban Keçisi Koruma Alanı ve Avlağı’nda bulunan hayvanlar gözlemlenebilir, Kestel Kanyonu’nda doğa yürüyüşü yapılabilir.

Sertavul Yaylası içeriği hazırlanırken Kulturportali.gov.tr‘de bulunan yazıdan yararlanılmıştır.

Kaynak
Google HaritalarKulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu