Gezi Rehberi

Mut Sertavul Hanı

Sertavul Hanı, Mersin'in Mut ilçe merkezine 38 kilometre uzaklıkta, Mut-Karaman karayolunun Toros Dağları'nı aştığı en yüksek nokta Sertavulbeli'nin Mut tarafında kalan handır.

Sertavul Hanı, Mersin’in Mut ilçe merkezine 38 kilometre uzaklıkta, Mut-Karaman karayolunun Toros Dağları’nı aştığı en yüksek nokta Sertavulbeli’nin Mut tarafında kalan handır.

MUT SERTAVUL HANI NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR?

Sertavul Hanı, Selçuklu Hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Özellikle kış aylarında yolcuların çok ciddi sıkıntılar çektiği bölgede, insanların korunabilmesi amacıyla Mut ve Karaman tarafına 5’er kilometre arayla tonoz örtülü birer han yaptırılmıştır.

1950 yılına kadar sağlam olduğu bilinen Sertavul Hanı, sonraki yıllarda ciddi oranda yıkılmış, kitabesi kaybolmuştur. (Kaynak)

Görsel Mut.bel.tr’den alınmıştır.

SERTAVUL HANI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Sertavul Hanı, Mersin’in Mut ilçe merkezine 38 kilometre uzaklıkta, Mut-Karaman karayolunun Toros Dağları’nı aştığı en yüksek nokta Sertavulbeli’nin Mut tarafında bulunmaktadır. Aşağıda bulunan haritadan yardım alaran Sertavul’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak
mut.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu