Gezi Rehberi

Mut Öreni Dağ Cami nerede? Kim tarafından yaptırıldı? Tarihi, geçmişi

Mut halkının bir dönem yaşadığı ve cami yaptıkları bölgeye sonraki yıllarda Mut Öreni, camiye ise Dağ Cami adı verilmiştir. Günümüzde de bu isimle anılan Dağ Cami, Mut'un 2 km güney batısında yer almakta ve Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

Mut halkının bir dönem yaşadığı ve cami yaptıkları bölgeye sonraki yıllarda Mut Öreni, camiye ise Dağ Cami adı verilmiştir. Günümüzde de bu isimle anılan Dağ Cami, Mut’un 2 km güney batısında yer almakta ve Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Gelelim Mut Öreni Dağ Cami nerede? Dağ Cami kim tarafından yaptırıldı? tarihi, geçmişi, merak edilenleri gibi soruların yanıtlarına…

MUT ÖRENİ DAĞ CAMİ NEREDE?

Mut Öreni Dağ Cami, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Deveci mahallesinde, Mut ilçe merkezine 2-2,5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Adres: Deveci, 33600 Mut/Mersin

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

MUT ÖRENİ DAĞ CAMİ’YE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’den Mut ilçesi arası mesafe yaklaşık 150 km olup, özel araçla ulaşım 2 saat 30 dakika civarında sürmektedir. Mut‘a giden otobüslerle ilçeye ulaşım mümkün olup, camiye özel araçla gidecekler aşağıdaki haritadan yararlanabilir…

MUT ÖRENİ DAĞ CAMİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Selçuklular döneminde 13 veya 14. yüzyılda yapıldığı düşünülen cami moloztaş dolgu, kesmetaş tekniğiyle inşa edilmiştir. Duvarları yaklaşık 1-1,5m kalınlığında olan cami, çevredeki devşirme taşlarla yapılmış, kare planlı bir yapıdır.

Mut Öreni ve Dağ Cami hakkında daha fazla bilgi arayanlar için Dünden Bugüne Her Yönüyle Mut kitabını okumalarını tavsiye ederiz.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu