Gezi Rehberi

Mavga Kalesi – Mersin Mut

Mersin'in Mut ilçesinde bulunan Mavga Kalesi, 1230 yılında Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış, doğal kayaların oyulması sureti ile inşa edilen tarihi bir kaledir.

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Mavga Kalesi, 1230 yılında Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış, doğal kayaların oyulması sureti ile inşa edilen tarihi bir kaledir. Mut Mavga Kalesi‘nin tarihi, yapısı, adres-yol tarifi ve diğer bilgileri şu şekilde;

MUT MAVGA KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Mavga Kalesi kim tarafından ne zaman yaptırılmıştır?

Kalenin sağlam kalan burcundaki kitabeye göre Alaattin Keykubat’ın emri üzerine 1230 yıllarında yapılmıştır.

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Mavga Kalesi’nin yapısı

Sarp ve dik kayalar üzerine yapıldığı için görünüşü ürperti veren Mavga Kalesi‘nin yüksekliği 150 metredir. Kale içindeki odalar, yemekliler, sulama tekneleri ve içi Horasan harcı ile sıvanmış olup su sarnıçları kayalara oyularak oluşturulmuş, çok büyük emek harcanmıştır.

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Silifke Müze Müdürlüğü

MUT MAVGA KALESİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Mavga Kalesi, Kozlar Yaylası yakınında, Mut ilçesinden 16 kilometre uzakta Topluca mahallesinde bulunmaktadır. Mersin Merkez ile Mut ilçesi arası mesafe yaklaşık 180 kilometre olup, Mersin-Mut arası araç yolculuğu 3 saat civarı sürmektedir. Aşağıdaki haritadan yardım alarak Mavga Kalesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu yazı, mut.bel.tr‘de yer alan tarihi yerler yazısında yer alan bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Kaynak
mut.bel.trkulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu