Gezi Rehberi

Mut Kravga Köprüsü (Gravga Köprüsü)

Kravga Köprüsü, Mersin'in Mut ilçesinde bulunan, Karamanoğlu Beyliği döneminde inşa edilen tarihi bir köprüdür.

Kravga Köprüsü, Mersin’in Mut ilçesinde bulunan, Karamanoğlu Beyliği döneminde inşa edilen tarihi bir köprüdür. Gelelim Mut Kravga Köprüsü nerede, nasıl gidilir, adres-yol tarifi, Kravga veya Gravga Köprüsü tarihi ve teknik özellikler hakkında bilgilere…

KRAVGA / GRAVGA KÖPRÜSÜ TARİHİ

Köprü, 14 veya 15’inci yüzyılda Karamanoğlu Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Osmanlılara Kadar Anadolu Türk Köprüleri” kitabına göre, Gravga Köprüsü’nün yerinde daha önce yıkılmış olan bir Roma veya Bizans köprüsü bulunmaktaydı. Kesin olarak bilinmemekle birlikte, Karamanoğulları’nın eski köprünün temellerini kullanarak yeni köprüyü yaptığı düşünülmektedir.

Böyle düşünmeye iten sebep ise; köprü ayaklarının ve üst kısmının inşa tekniğinin farklı olmasıdır. Köprü 1990 yılında trafiğe kapatılmış olup araç trafiği yeni yapılmış olan köprüye yönlendirilmiştir.

Gravga Köprüsü görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. | Bülent Üstündağ

KRAVGA KÖPRÜSÜ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Göksu Nehri üzerine kurulmuş üç metre genişlikte, yaklaşık 50 metre boyunda, iki büyük kemerli taş köprüdür. Göksu’da su içine yapılan iki ayak tarafından taşınmakta olup iki ayağı birbirine geniş bir kemer bağlamaktadır. Orta ayaktan sol kıyıya doğru ikinci büyük açıklığı olan taş kemerin diğer ucu karaya bağlantılı kemer ayağına basmaktadır. Tüm köprü kesme taştan yapılmış olup üst kısımlarda onarımlar nedeniyle düzgün kesme taşlar daha azdır. Köprü zemini enine uzatılmış ardıç ağaçlarının üzerine taş döşemelidir. (Kaynak)

Gravga Köprüsü görseli Mut Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Mut Kravga Köprüsü nerede, Gravga Köprüsü’ne nasıl gidilir?

Köprü, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Göksu mahallesinde Göksu Irmağı’nın üzerinde bulunmaktadır. Gravga Köprüsü ile Mersin’in Merkez ilçesi Mezitli arasındaki mesafe yaklaşık 210 kilometre olup, mesafe D715 karayolu üzerinden yaklaşık olarak 3,5 saat, Mersin-karaman yolu üzerinden ise 4 saat 15 dakika civarı sürmektedir.

Kaynak
mut.bel.trwikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu