Gezi Rehberi

Mut Kozlar Yaylası Rehberi

Kozlar Yaylası, Mersin'in Mut ilçesine 19 kilometre uzaklıkta, 1410 metre yükseklikte, yaz aylarında Mut halkının göçtüğü, çevresi çam ve ardım ağaçları ile kaplı bir yayladır.

Kozlar Yaylası, Mersin’in Mut ilçesine 19 kilometre uzaklıkta, 1410 metre yükseklikte, yaz aylarında Mut halkının göçtüğü, çevresi çam ve ardım ağaçları ile kaplı bir yayladır.

Bu yazımızda Mut Kozlar Yaylası hakkında; Mut Kozlar Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Mut Kozlar Yaylası rakım, ilçeye uzaklık, yapısı, doğa yürüyüşü ve kamp kurma gibi tüm merak edilenleri anlatacağız.

MUT KOZLAR YAYLASI

Mut’un 19 kilometre kuzeyinde bulunan Kozlar Yaylası’nda elektrik, su, telefon gibi alt yapılar bulunmaktadır. İkisi kısa, biri uzun olan kanyonların yanında, çok zengin deniz fosil yataklarının bulunduğu dağ yamacına kurulan Mut Kozlar Yaylası, tarih ve doğa ile iç içe şirin bir yayladır.

Doğal güzellikleriyle ve sakinliğiyle tercih edilen Mut Kozlar Yaylası‘nın 1-2 km yakınında Mavga Kalesi, kurulduğu yerde kalıntılar ve çevresinde zengin deniz fosil yatakları mevcuttur.

Yaz aylarında serinliği ve doğal güzellikleriyle Mersin’in en iyi yaylalarından olan Kozlar Yaylası, kışın da kar yağışı ile beyaza bürünerek muhteşem bir güzelliğe dönüşmektedir. Günübirlik ziyaretler için çok uygundur.

Mersin’de çadır kampı yapılabilecek yaylalardan olan Kozlar Yaylası’nda kamp işletmesi olmadığı için çadır ve diğer ihtiyaçlar yanınızda olmalıdır.

Fotoğraf, Yaylanın Facebook sayfasından alınmıştır.

MUT KOZLAR YAYLASI NEREDE?

Mut’un 19 kilometre kuzeyinde bulunan Kozlar Yaylası, Mersin Merkeze yaklaşık 165 kilometre uzaklıkta bulunup, araçla yolculuk 2 saat 45 dakika civarı sürmektedir.

MUT KOZLAR YAYLASI’NA NASIL GİDİLİR?

Mersin merkezden Kozlar Yaylası‘na gidişte, Mersin-Antalya karayolundan Atakent’i geçince Silifke’den kuzeye doğru dönülür. 3 saate yakın süren araç yolculuğunda haritadan yardım almanız önerilmektedir.

MUT KOZLAR YAYLASI DOĞA OTEL

Kozlar Yaylası Doğa Otel, denizden 1400 metre yükseklikte, sıcak Akdeniz günlerinde doğa ile buluşmanın, kentin yoruculuğundan kurtulup çam ormanında yayla serinliğinde dinlenmenin kapılarını misafirlerine açmaktadır.

Daha fazla bilgi için Mut Kozlar Yaylası Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Mut hakkında daha fazla bilgi için Nurşen Tekin‘in Dünden Bugüne Her Yönüyle Mut kitabını okuyabilirsiniz.

MUT’TA GEZİLECEK YERLER

Kaynak
Kozlar Yaylası Facebook Mutilcemiz.net

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu