Gezi Rehberi

Mut Kilise Tepe Höyüğü

Mersin ili Mut ilçe merkezinin yaklaşık 20 kilometre güneyinde bulunan Kışla Köyü'nün sınırları içindeki Maltepe Mevkii'nde yer alan Kilise Tepe Höyüğü'nün en eski yerleşim katı, M.Ö. 3. bin yılına tarihlenmekte olan bir yerdir.

Mersin ili Mut ilçe merkezinin yaklaşık 20 kilometre güneyinde bulunan Kışla Köyü’nün sınırları içindeki Maltepe Mevkii’nde yer alan Kilise Tepe Höyüğü‘nün en eski yerleşim katı, M.Ö. 3. bin yılına tarihlenmekte olan bir yerdir.

MUT KİLİSE TEPE HÖYÜĞÜ NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Kilise Tepe Höyüğü, Mut ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta Kışla Köyü sınırları içindedir. Kilise Tepe Höyüğü tarihte Hitit İmparatorluk topraklarını Anadolu platosu üzerinden, Doğu Akdeniz dünyasına bağlayan yol güzergâhlarını kontrol eden Zeyne, Gülnar ve Aydıncık kavşağında, Kurtsuyu Vadisi’nin güney kenarındaki platoların birleştiği eski bir yola bakan konumda kurulmuştur.

Mersin Merkez ile Mut ilçesi arası mesafe yaklaşık 180 kilometre olup, Mersin-Mut arası araç yolculuğu 3 saat civarı sürmektedir. Yukarıdaki haritadan yardım alarak Kışla Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Görsel mut.bel.tr’den alınmıştır.

KİLİSE TEPE HÖYÜĞÜ TARİHİ

Höyüğün en eski yerleşim katı M.Ö. 3 bin yıllarına dayanmakta olup, M.Ö. 1800’lü yıllarda Kayseri Kultepe ile bir ticari bağlantısı ortaya çıkmaktadır. Akdeniz’e oradan da Kıbrıs’a olan bağlantısı bilinmektedir.

Kilise Tepe Höyüğü’nün tarihte iki büyük yangın geçirdiği yapılan bilimsel kazılar sonucunda anlaşılmaktadır. Höyükte Bizans Dönemi’ne ait bir kilise bulunmaktadır.

Kaynak: Mut.bel.tr/tarihi-yerler

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu