Gezi Rehberi

Mut Kalesi

Mut Kalesi, ilk çağlardan günümüze kadar uzanan tarihi, Mersin'de bulunan önemli kültürel miraslardan birisidir.

Mut Kalesi, ilk çağlardan günümüze kadar uzanan tarihi, Mersin‘de bulunan önemli kültürel miraslardan birisidir. Bizans ve Karamanoğulları dönemlerinde tamir gören kale, 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yeniden restore edilmiştir.

MUT KALESİ TARİHÇESİ

Kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de ilk çağlarda yapıldığı düşünülmektedir. Bizans Dönemi’nin ardından 1230 yılından hemen önce veya o yıl Karaman Bey tarafından fethedildiği düşünülmektedir. Uzun süre Karamanoğulları Beyliği idaresinde kalan kale, İshak Paşa’nın 1470 yılındaki Karaman seferi sırasında Osmanlı idaresine girmiş ve kale tamir edilmiştir.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

1476 yılında Osmanlı idaresinde 294 muhafızın bulunduğu kalenin 1522 yılında 107 muhafızı, 16. yüzyılın sonlarında ise muhafız sayısının 73’e 1640 yılında ise 43’e kadar düştüğü bilinmektedir.

EVLİYA ÇELEBİ SEYEHATNAMESİ’NDE MUT KALESİ

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde, “Yunan ilinde Larende kalesi ile Silifke kalesinin arasında bir de Mut Kalesi vardır. Ama bu Mut etrafa uzak ve tenhadır. Kazvin emrinde bir kalenderliktir. Bu kale pek iç açıcı bir yerdedir. Şekli dikdörtgen uzunca bir sultan kalesidir. Binayı Hadramut Sultan inşa ettiği için buraya Mut Kalesi derler.” denilmektedir.

Görsel, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’ndendir.

MUT KALESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Kale, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesi Mezarlık sokakta bulunmaktadır. Mersin Merkez ile Mut ilçesi arası 180 kilometre olup, araç yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kale, Mut ilçe merkezinde, Mut Belediyesi’ne yürüme mesafesindedir. (Kaynak)

Kaynak
mut.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu