Gezi Rehberi

Mersin Mut’ta Gezilecek 19 Yer

Mersin'i Karaman'a bağlayan ilçesi Mut gezilecek yerler açısından son derece zengin olup sizlere kale, manastır, köprü gibi tarihi mekanlar ağırlıklı bir gün geçirme imkanını sunmaktadır.

Mersin’i Karaman’a bağlayan ilçesi Mut gezilecek yerler açısından son derece zengin olup sizlere kale, manastır, kilise, köprü gibi tarihi mekanlar ağırlıklı bir gün geçirme imkanını sunmaktadır.

Mersin’de Ne Yapılır olarak yayla turizmi açısından da öneme sahip olan Mersin Mut’ta gezilecek 19 yeri listeledik. İşte “Mersin’in Ayasofyası” olarak adlandırılan Alahan Manastırı‘ndan, ilk çağlardan günümüze uzanan tarihi ile Mut Kalesi’ne, Mersin’i İç Anadolu’ya bağlayan Sertavul Geçidi’ne kadar Mut gezilecek yerler listesi…

MUT GEZİLECEK YERLER | 19 YER

Alahan Manastırı

Manastır görseli Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden alınmıştır.

Alahan Manastırı, Hristiyanlar için “Hac Merkezi” olduğu düşünülen, “Mersin’in Ayasofyası” olarak adlandırılan, Mut ilçesi civarında büyük bir kilise örenidir.

Devamını oku…

Mut Yerköprü Şelalesi

Şelalenin muhteşem görüntüsü | Mersin il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

Mut Yerköprü Şelalesi, büyüleyici güzelliğiyle Mersin’in doğal güzelliklerinden biri olup, piknik yapmak isteyenlerin, fotoğraf çekmek isteyenlerin ve turla Mersin’i gezenlerin uğrak noktalarındandır. Tabiat Anıtı olarak tescillenen şelale, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Devamını oku…

Adrassus Balabolu Antik Kenti

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

Mersin’in Mut ilçe merkezinin 40 km batısında bulunan Değirmenlik Yaylası’nda olan Adrassus (Balabolu) Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerinden çok sayıda eseri barındırmaktadır. 

Devamını oku…

Sinobiç Ören Yeri

Sinobiç Ören Yeri, Mut ilçesinin kuzeyinde Yeşilyurt Köyü’nün sınırları içerisinde, Ardıçlıtepe mevkiinde bulunmaktadır. Mut ilçe merkezine 6 km uzaklıkta olan Sinobiç (Dalisandos), doğal kayalık tepe üzerine kurulu antik kenttir.

Devamını oku…

Mut Karaekşi Mesire Yeri

Mut Karaekşi görseli karaeksi.tabiat.gov.tr’den alınmıştır.

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Mut Karaekşi Mesire Yeri veya Karaekşi Milli Parkı içerisinde bulunan doğal kaynak suyu ve sahayı kaplayan çınar ve kızılçam ağaçları ile orman özelliği olan milli parktır.

Devamını oku…

Mut Kalesi

Görsel, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’ndendir.

Mut Kalesi, ilk çağlardan günümüze kadar uzanan tarihi, Mersin‘de bulunan önemli kültürel miraslardan birisidir. Bizans ve Karamanoğulları dönemlerinde tamir gören kale, 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yeniden restore edilmiştir.

Devamını oku…

Mut Kravga Köprüsü

Gravga Köprüsü görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. | @Abdullah Turkoglu

Kravga Köprüsü, Mersin’in Mut ilçesinde bulunan, Karamanoğlu Beyliği döneminde inşa edilen tarihi bir köprüdür.

Devamını oku…

Mut Derinçay, Hocantı Köprüsü

Köprü görseli Mut.bel.tr’den alınmıştır.

Hocantı Köprüsü, Mut’un Derinçay (Hocantı) Köyü girişinde, Göksu ırmağı üzerinde inşa edilen köprüdür. 18-19. yüzyıl Osmanlı mimarı üslubunda yapılan köprü, yaklaşık 4 metre genişliğindedir.

Devamını oku…

Mut Sertavul Hanı

Görsel Mut.bel.tr’den alınmıştır.

Sertavul Hanı, Mersin’in Mut ilçe merkezine 38 kilometre uzaklıkta, Mut-Karaman karayolunun Toros Dağları’nı aştığı en yüksek nokta Sertavulbeli’nin Mut tarafında kalan handır.

Devamını oku…

Mut Taşhan

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Taşhan, Mersin’in Mut ilçe merkezinde bulunan 1700’lü yıllardan günümüze gelmiş, tarihi bir handır. Günümüzde Mut Taşhan düzenlenerek kadın pazarı olarak kullanılmaktadır.

Devamını oku…

Mut Alaoda Kilisesi

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Silifke Müze Müdürlüğü

Alaoda Kilisesi, yüksek ihtimalle Alahan Manastırı’yla aynı dönemde inşa edilmiş, onunla bağlantılı bir manastırdır. Kilise büyük bir mağaranın şekillendirilmesi ile yapılmıştır.

Devamını oku…

Mavga Kalesi

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Mavga Kalesi, 1230 yılında Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış, doğal kayaların oyulması sureti ile inşa edilen tarihi bir kaledir.

Devamını oku…

Sertavul Yaylası

Sertavul görseli Google Haritalar’dan alınmıştır | Ender Aldas

Sertavul Yaylası, Mut-Karaman karayolunun 36’ıncı kilometresinde yer alan, çam ve ardıç ağaçlarıyla çevrili bir yayladır

Devamını oku…

MUT GEZİLECEK YERLER LİSTESİ – DEVAMI

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu