Gezi Rehberi

Mut Derinçay, Hocantı Köprüsü

Hocantı Köprüsü, Mut'un Derinçay (Hocantı) Köyü girişinde, Göksu ırmağı üzerinde inşa edilen köprüdür.

Hocantı Köprüsü, Mut’un Derinçay (Hocantı) Köyü girişinde, Göksu ırmağı üzerinde inşa edilen köprüdür. 18-19. yüzyıl Osmanlı mimarı üslubunda yapılan köprü, yaklaşık 4 metre genişliğindedir.

MUT HOCANTI KÖPRÜSÜ HAKKINDA BİLGİLER

18 ve 19. yüzyıl Osmanlı mimari üslubunda yapılan köprü, moloztaş dolgu üzeri kesmetaş kaplama tekniğinde yaklaşık 4 metre genişliğindedir.

Yapının üzerine özgün haline aykırı şekilde beton atılmıştır. İki gözlü harpuşta bir köprüdür. Birbirinden farklı büyüklükteki köprü gözleri yuvarlak kemerli olup, ortadaki köprü ayağına kuzey yönünde köprüye destek amacıyla yaklaşık 6 metre yüksekliğinde yuvarlak profilli ve kademeli bir şekilde üste doğru daralan destek elemanı örülmüştür. (Kaynak)

Köprü görseli Mut.bel.tr’den alınmıştır.

DERİNÇAY, HOCANTI KÖPRÜSÜ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Köprü, Mut’un Derinçay (Hocantı) Köyü girişinde, Göksu ırmağı üzerinde bulunmaktadır. Mersin Merkez ile Mut arası araç yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir. Derinçay Köyü ile Mut ilçe merkezine mesafe ise 13 kilometre civarında olup, araç yolculuğu 25-30 dakika arasında sürmektedir.

Kaynak
mut.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu