Gezi Rehberi

Mut Alaoda Kilisesi (Al Oda)

Alaoda Kilisesi, yüksek ihtimalle Alahan Manastırı'yla aynı dönemde inşa edilmiş, onunla bağlantılı bir manastırdır...

Alaoda Kilisesi, yüksek ihtimalle Alahan Manastırı‘yla aynı dönemde inşa edilmiş, onunla bağlantılı bir manastırdır. Kilise büyük bir mağaranın şekillendirilmesi ile yapılmıştır. Gelelim Mersin Mut Alaoda Kilisesi nerede nasıl gidilir? Mağaraya ulaşım nasıl sağlanır? gibi soruların yanıtlarına…

MUT ALAODA KİLİSESİ

Alaoda veya Al Oda, bir kaya kilisesi olup burada bir de manastır kompleksi yer almaktadır. Manastır olacak bölüm ile kilise bölümü derin bir uçurum ile ikiye ayrılmıştır. Mut’un Geçimli Köyü’ne giden yol da bu uçurumun eteklerinden geçmektedir. Kilisenin girişi kuzeydoğuda olup kilise yarım yuvarlak planlıdır. Mekan içerisinde duvarlara oyulmuş nişler ve khamasorion tipte lahit vardır. Bu lahidin önemli bir din adamına ait olduğunu düşünülmektedir.

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Silifke Müze Müdürlüğü

Al Oda Kilisesi‘nin en dikkat çekici yanı içerisinde bulunan mozaikler ve resimlerdir. Buradaki motifler arasında boğa ve güvercin, haç kompozisyonları, saç örgüsü motifleri, geometrik şekiller ve bitkiler bulunmaktadır. (Kültür Portalı)

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Silifke Müze Müdürlüğü

MERSİN MUT ALAODA KİLİSESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Al Oda veya Alaoda Kilisesi, Mersin’in Mut ilçesine bağlı Geçimli Köyü’nde bulunmaktadır. Al Oda Kilisesi, Alahan Manastırı’nın 3 kilometre kuzeybatısında konumlanmaktadır. Alahan Manastırı‘ndan Karaman’a doğru giderken solda kule görünümlü bir kaya mezarına rastlanır. Bu mezardan sola dönüp aşağıya doğru meyilli olarak inilerek kiliseye ulaşım sağlanacaktır.

Görsel kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Silifke Müze Müdürlüğü

Geçimli Köyü, Mut ilçe merkezine 19 kilometre mesafede, Mersin şehir merkezine ise yaklaşık 120 kilometre uzaklıktadır. Al Oda Kilisesi‘ne gitmek için haritadan yardım alabilirsiniz.

Kaynak
http://mut.bel.tr/tarihi-yerler/https://www.kulturportali.gov.tr/

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu